ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 15:56

"Sigorta şirketleri sektörleri fişliyor"


Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, sigorta şirketlerinin risk sınırındaki sektörleri sigortalamaktan kaçınmasını eleştirerek, “Sektörleri fişliyor ve risklere göre bazı sektörleri sigortalamıyorlar. Bu durum, Rekabet Kurulu tarafından ele alınmalı ve bu adaletsizliğe el koyulmalıdır” dedi.

ETİK Başkanı İşler, yaptığı açıklamada, “Sigorta şirketleriyle sektör arasında ciddi sorunlar var. Şirketler, geçmiş yıllarda hasar ödedikleri tesisleri tekrar sigortalamıyor ve kendi aralarında bir nevi uzlaşı sağlıyorlar. En çok konut ve bireysel sigortalar yapılıyor, diğerleri dışlanıyor. Yüksek risk sınırındaki işleri ve sektörleri sigortalamıyorlar. Hasar ödemelerini sorunlu hale getiriyorlar ve kötü niyetli davranıyorlar.” şeklinde konuştu.

'TURİZM YATIRIMCISI KORUNMALI'

Avrupa Birliği uyum kanunları gereğince istenen poliçelerin yapılmadığını belirten Mehmet İşler, özellikle turizm sektörüne yönelik yeni bir düzenleme yapılması, risk oranlarına göre sigorta yapılması ve kriterlere uyanların ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi: “Sigortalama fiyatları borsa gibi oldu, günlük fiyatlar verilir hale geldi. Devletin yönetmeliklerle çıkardığı bazı sigorta şekilleri yapılmıyor, günübirlik teknecilerin yolcu sigortası gibi. Trafik sigortaları ve zorunlu sigortalar, fahiş fiyatlara yapılmaya başladı. Sigorta şirketlerinin, turizm sektörüne yönelik acil düzenlemeler yapması gerekiyor. Sektörün eksikleri belirlenerek, risk sınıflarına göre puanlama yapılmalı. Risklerini yatırımla azaltan tesisle risklerini düzenlemeyen ve puanı düşük olan aynı şekilde değerlendirilmemeli. Yatırım yapanın, her riski üstüne alması adil değil. Avrupa’da olduğu gibi tesislerimize check-up yapsınlar, sonuçlarına göre puanlama getirilsin, buna göre sigorta primleri belirlensin. Ekonomik döngüyü sağlayan yatırımcı muhakkak korunmalıdır.”

Türkiye’deki sigorta mevzuatının hızlı bir şekilde yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayan ETİK Başkanı İşler, “Prim, iskonto, puanlama gibi kriterler acil şekilde ele alınıp masaya yatırılmalıdır. Bu hususlar gözönüne alınarak, adaletsizliğe dur demek gerekiyor. Maalesef sigorta şirketleri, meydanı boş bulduğundan istedikleri gibi at koşturuyor. Rekabet Kurulu, nasıl bankalara ve diğer sektörlerdeki tekelliğe karşı çıkıyorsa sigorta şirketlerinin de kendi aralarındaki bu uzlaşmalı uygulamalarına el atmalıdır.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER