ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:17

"Sigorta işini genel olarak yakın takip altına aldık"


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, taşımacılık sektörünün sorunlarını değerlendirirken, "Bir takım kötü niyetli girişimler olduğunun, sigorta poliçelerinin her yıl biraz daha şişirildiğinin farkındayız. Bakanlığımız Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelerini sürdürüyor" dedi.
     Türkiye Otobüsçüler Derneğinin (TOFED) 5. Olağan Genel Kurulu, Büyük Anadolu Otel'de gerçekleştirildi. Bakan Yıldırım, programa gelişinde, Tarihi Otobüsçülük Sergisini gezdi, bazı şirketlerin sektörel ürünlerini inceledi.
     Yıldırım, açılış konuşmasında, otobüsçülük sektörünün sorunlarını gençlik yıllarından bildiğini, babasını bu işi yapması için kendisinin ikna ettiğini anlattı. Yıldırım, "Rahmetli babamı otobüsçülüğe ben soktum. 'Oğlum bunu nereden başıma bela ettin' dedi ve bu işten çıktı. Çıktığında da kurban kesti" ifadelerini kullandı.
     O dönemde Türkiye'de günlük enflasyon uygulandığını, o nedenle sektörün büyük zorluklar yaşadığını dile getiren Yıldırım, özellikle bireysel otobüsçülüğün çok zor olduğunu vurguladı. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Kurumsallaşma olmadan sektörün ıslah olması, bir noktaya gelmesi mümkün değil. Bazıları bize gönül koyuyor, 'Havacılığı destekliyorsunuz, otobüsçülüğü desteklemiyorsunuz. Demiryollarına önem veriyorsunuz, karayollarını önemsemiyorsunuz.' Bunların hiçbirisi doğru değil. Allah'a şükür Cenab-ı Hak bize öyle bir ülke nasip etmiş ki, hepsini kullanıyoruz. Demiryollarını da geliştireceğiz, havayollarını da geliştireceğiz, karayollarını da geliştireceğiz."
    
"Sigorta işini genel olarak yakın takip altına aldık"
    
     Sektörün sorunlarını de değerlendiren Yıldırım, özellikle sigorta ile ilgili son yıllarda yaşanan sıkıntıların arttığını söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Bu konuda da bir takım kötü niyetli girişimler olduğunun, sigorta poliçelerinin her yıl biraz daha şişirildiğinin farkındayız. İki nedeni var. 'Kullanılan alan şu, kapsamı genişlettiniz' der demez biraz primler artıyor. Sigorta şirketleri bunu da bir fırsat biliyor. İkincisi yıl boyunca hiç kaza yapmasanız dahi, o yıl içindeki bütün kazalar toplanıyor ve otobüs sayısına bölünüyor. Dolayısıyla itinalı çalışan da özen göstermeyen de faturayı aynen ödemek zorunda kalıyor.
     Bakanlığımız Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelerini sürdürüyor. Dile getirdiğiniz bu sigorta ile ilgili gönüllükten zorunluluğa dönüşmesi hususunda arkadaşlarımız çalışıyor. Sigorta işini biz genel olarak yakın takip altına aldık. Özellikle uluslararası büyük grupların Türkiye'de sigortacılığa girişleriyle beraber önemli ölçüde bir prim artışı yaşandı. Bu sektör açısından irdelenmesi gereken, gerekirse müdahale de edilmesi gereken bir konudur."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER