ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:20

Sigorta Birliği'nden kasko açıklaması


Türkiye Sigorta Birliği (TSB), basında yer alan ve on kata vardığı iddia edilen trafik sigortası prim yükselişine ilişkin haberlerin gerçek dışı, yeni düzenlemelerin kasko primlerini yüzde 50 civarında artıracağı iddiasının da dayanaksız olduğunu bildirdi.
     TSB, basında yer alan ''kasko ve trafik sigorta poliçelerinin genel şartları ve fiyatlandırılması''na ilişkin bazı haberler üzerine açıklama yayınladı.
     Açıklamada, sigortalıların satın aldıkları ürünü daha net anlaması ve diğer sigorta şirketlerinin ürünleri ile kolaylıkla karşılaştırabilmesi adına, tek tip poliçe şablonunun belirlendiği belirtildi.
     Farklı içerikli kasko poliçeleri için, Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam kasko ayırımına gidildiği ve ürün isminin 16 punto ile poliçeye yazılması şartının getirildiği kaydedildi.
     Bu düzenlemelerle sigortalılar, hasar anında alabilecekleri hizmetin niteliğini poliçeleştirme aşamasında belirleme imkanına sahip olduğu dile getirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     ''Düzenlemelerin kasko primlerini yüzde 50 civarında artıracağı iddiası dayanaksızdır. Zira, farklı içerikteki ürünler sigorta şirketlerince vatandaşın tercihine hali hazırda sunulmakta olup, bu ürünlerin prim tutarları içeriğine göre farklılık arz etmektedir.
     Bu kapsamda, bir önceki poliçe içeriği ile benzer bir poliçenin yeni dönemde tercih edilmesi durumunda prim seviyesinde önemli bir değişiklik beklenmemekte olup, poliçe içeriğinin daraltılması veya genişletilmesi halinde ödenecek prim tutarı da doğal olarak azalıp artabilecektir.''
    
     -''Pirimlerin serbestçe şirketler tarafından tayin edilebileceği'' iddiası-
    
     Kamuoyunu yanıltan bir diğer konunun ise, düzenlemeyle birlikte primlerin serbestçe şirketler tarafından tayin edilebilir hale geleceği ve bunun da primleri yukarı çekeceği yönündeki yorumlar olduğu savunulan açıklama, şunlar kaydedildi:
     ''Kasko sigortası primleri 20 yılı aşkın süredir, trafik sigortası primleri de 1 Temmuz 2008 tarihinden bu yana serbestçe sigorta şirketleri tarafından belirlenmekte olup, düzenleme bu anlamda bir yenilik getirmemektedir.
     Bu vesile ile belirtmek isteriz ki, devlet tarafından kontrol edilen tarife rejiminin terk edilerek primlerin serbestçe belirlendiği serbest tarife sistemine geçiş, rekabeti ve ciddi prim düşüşlerini de beraberinde getirmiştir. Bu anlamda rekabete açık olan sistemler, her halükarda tüketicinin yararınadır.
     Basında yer alan ve on kata vardığı iddia edilen trafik sigortası prim yükselişine ilişkin haberler de gerçek dışıdır. Sigorta sektöründe trafik branşında teminat veren 30 şirket bulunmakta olup, her birinin fiyatları da birbirinden farklılık arz etmektedir. Sigorta şirketleri tarifelerini oluştururken, sürücü yaşı, araç türü ve araç yaşı, ehliyet yaşı, bulunduğu il veya ilçe, önceki yıllarda kaza yapıp yapmadığı ve ödenen hasar miktarı gibi bir çok kriter kullanmaktadır.''
     Kasko sigortası genel şartlarındaki, 1 Nisan 2013 tarihine yürürlüğe girecek düzenlemelerin sigortalıların lehine olduğu belirtilen açıklamada, ''Sigorta şirketlerinin uzun zamandır primleri serbestçe belirlemekte olduğunu, son yapılan düzenlemelerin doğrudan primleri artırıcı bir etki yaratmayacağını, kazaya karışmayan sürücü ile özellikle sık sık kaza yapan sürücüyü ayırabilmek ve kusurlu sürücünün maliyetini kusursuz sürücüye yüklememek adına, aynı araç türündeki farklı araçlardan farklı primlerin talep edilebileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz'' görüşü dile getirildi.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER