ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:41

Siemens'te seçim başladı


 Avrupa'nın en büyük elektronik şirketi Siemens'in Münih'te düzenlediği genel toplantıda bu yıl ayrı bir heyecan yaşanıyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın Siemens'in Denetleme Kurulu'na adaylığı genel toplantıda gündeme geldi.

Münih Olimpiyat Salonu'nda düzenlenen toplantıya 8 bin 100 hisse sahibinin katıldığı ve hisse sahiplerinin yüzde 34'ünün toplantıda temsil edildiği bildirildi. Sabancı'nın yanı sıra altı adayın daha Siemens Denetleme Kuruluna aday olduğu ve katılımcıların oy vermeye devam ettiği öğrenildi.

Cihan Haber Ajansı'nın edindiği bilgilere göre Güler Sabancı, toplantıda Sabancı Holding Başkanı olarak tanıtıldı. Ayağa kalkan Sabancı, katılımcıları selamladı. Siemens'in basın sözcüsü Karlheinz Groebmair, Cihan'a yaptığı açıklamada oy sayım işlemlerinin akşam saat sekize kadar sürebileceğini ifade etti.

Toplantıda ayrıca Siemens'in, yeni mali yıla iyi bir başlangıç yaptığı bildirildi. Münih'te yapılan genel toplantısı öncesi şirketin yeni mali yıl rakamlarını açıklayan CEO Peter Löscher, kazançlarında yeni mali yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla hafif artış olduğunu bildirdi. Şirket tarafından yapılan basın açıklamasında gelen siparişlrrde hafif düşüş görüldüğü kaydedildi. Löscher, ilerleyen süreçte dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelerden dolayı şirket adına bir destek beklemediğini ifade etti ve tüm dikkatlerini 2014 yılı tasarruf planlarına verdiklerini anlattı. Alman Demiryolları'na hızlı trenleri zamanında teslim edilememesinin Siemens'e 116 milyon Euro'ya mal olduğu belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER