ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:09

Şiddetli rüzgâr kiraz bahçelerine zarar verdi (Özel)

Şiddetli rüzgâr kiraz bahçelerine zarar verdi (Özel)


Kirazda hava şartlarından dolayı geçen yıla göre yüzde 50 rekolte düşüklüğü yaşanırken Manisa’da iki gündür devam eden şiddetli rüzgâr da bahçelerde zarara yol açtı. Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal, iki gündür devam eden fırtınanın bahçeleri talan ettiğini söyledi. Kabasakal, “Kışın bin 200 saat uyuması gereken kiraz ağaçları, bu sene kışın ılıman geçmesi sebebiyle uykusunu alamamıştı. Bunun için çiçeklerde yalancı döllenme meydana gelmişti. Bu yüzden kirazda bu sene yüzde 50 rekolte düşüklüğü yaşandı. Üretici zaten mağdur olmuştu, üstüne ilimizde iki gündür devam eden şiddetli rüzgâr, kiraz bahçelerini talan etti.” dedi.

Merkeze bağlı Sancaklı Bozköy, Sancaklı İğdecik ve Çobanisa beldeleriyle Çeşmebaşı, Kayadibi ve Karaoğlanlı köylerinde geçen günlerde kiraz hasadının başladığını hatırlatan Birlik Başkanı Kabasakal, “Buralarda üretilen kirazlar, başta Avrupa ve Baltık ülkeleri olmak üzere Rusya’ya da ihraç ediliyor. İki gündür devam eden fırtına nedeniyle üretici, büyük miktarda ürün kaybına uğradı. Rekolte düşüklüğünün yanında bir de fırtına nedeniyle yaşanan ürün kaybı, üreticiyi bir hayli üzdü. Şu anki duruma göre kiraz bahçelerinde bulunan ürün, çiftçinin masraflarını dahi karşılamayacak.” diye konuştu.

Türkiye'nin ilk kiraz hasadı Sancaklı Bozköy'de başlıyor. Beldede üretilen kirazlarda kimyevi madde kalıntısı bulunmuyor ve büyük kısmı ihraç ediliyor. Hasadın başlamasıyla birlikte tüccarların depolarına indirilen kirazlar, kadın çalışanlar tarafından tek tek ayıklanarak kutulara yerleştiriliyor. İç piyasada başta İstanbul, Antalya, Bursa ve Ankara olmak üzere çeşitli turizm bölgelerindeki otellere gönderiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER