ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:36

Sezonun ilk bal hasadı yapıldı

Sezonun ilk bal hasadı yapıldı


Bal ve bal fiyatlarının çeşitli olması tüketicinin kafasını karıştırıyor. Konunun uzmanları kaliteli ve natürel bal yemek isteyenleri dikkatli olması yönünde uyarıyor. Gönül rahatlığıyla bal yemek isteyenlerin mümkünse üreticiyle direk temasa geçmesi öneriliyor. Arıcılar ise işlem görmemiş balı tüketiciye tavsiye ediyor.

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte Türkiye’de arıcılar sezonun ilk bal hasadını yaptı. Binlerce arıcı ilk baharla birlikte açan çiçeklerden elde edilen çiçek balını tüketiciye sunmaya hazırlanıyor. Kovanlardan tek tek çıkartılan petekler özenle süzülüp, teneke ve kavanoza dolduruluyor. Petekten bal alma işlemi bahçelerde kurulan çadırlarda yapılıyor.

Bir hafta 10 güne kadar kovanları yaylalara taşımaya hazırlanan arıcılar sezonun ilk balını aldı. İki ay önceden bu günlere hazırlanan üreticiler, arı sayısı kovanda 50 – 60 bine ulaşması durumunda bal hasadının verimli geçtiğini belirtiliyor. Bu dönemlerde arıların zirai ilaçlara maruz kalması durumunda ise bal üretiminin olumsuz etkilendiği ifade ediliyor. Bal fiyatlarının ise toptan alışlarda 6 ile 7 liradan başlayıp 100 liraya kadar bulunduğu belirtiliyor. Bal fiyatlarının farklılık göstermesinin alıcı ile satıcı arasındaki pazarlıktan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Bal konusunda doğru bilinen yanlışları ifade eden gezgin arıcıdan tüketiciye şu tavsiye geldi: "Tüketici kaliteli bal yemek istiyorsa üreticiden almalı. Kristalize olan bal kaliteli baldır. Hakiki çiçek balı soğuk hava ortamlarında kristalize olur. Ancak bu yanlış biliniyor. Piyasada satılan bazı ballar kristalize olmasın diye iyi bir ısıl işlemden geçiriliyor. Ondan sonra filitreden geçirilerek soyutlanmış bir şekilde tüketicinin önüne geliyor. O bir daha kristalize olmaz. Ama hakiki çiçek balı mutlaka kristalize olur. Biz de hiçbir işlem yapmadan naturel bir şekilde kavanozlamaya çalışıyoruz. Yeter ki tüketici bilinçlensin."

"BU YIL ARILARIM ZİRAİ İLAÇTAN ETKİLENDİ"

13 yıldır gezgin arıcılık yapan Sezayi Sağlam, bu yıl hasadın geçen yıla oranla daha düşük olduğunu ifade etti. 430 arı kovanı bulunduğunu belirten Sağlam, “Geçen yıl 210 arı kovanım vardı. 50 teneke bal aldım. Bu yıl iki katı fazla arı kovanım var, 40 teneke aldım. Bu yıl arılarım zirai ilaçtan etkilendi. 9 çıtadan 4-5 çıtaya düştü. Bu da bal üretimini düşürdü.” dedi.

Tüketici kaliteli bal yemek istiyorsa direk üreticisine ulaşması gerektiğini belirten Sağlam, böylelikle vatandaşın uygun fiyata kaliteli bal tüketmiş olacağını ifade etti. Sağlam sahte bal’a karşı tüketicilere şu çağrıyı yaptı: “Bizim bal üretim belgemiz var. Bizde yanlış olmaz. Balı alsın istediği yere tahlil yaptırsınlar. Arada simsarlar ortalığı karıştırıyor.”

"BİN 368 DESTEK ALAN ARICIMIZ VAR"

Hırsızlık olaylarından dert yanan Antalya Arıcılar Birliği Başkanı Adem Utku ise 2 bin kayıtlı üyelerinin bulunduğunu belirterek, "Bin 368 destek alan arıcımız var. Antalya bölgesinde 230 bin arı kovanı bulunuyor. Her kovandan 10 ile 15 kilo arası bal hasadı yapılıyor. Antalya bölgesinde hırsızlık olayları yaşandı. Arı kovanları çalındı." dedi.

Doğu Anadolu, İçanadolu ve Türkiye’nin başka bölgelerinden konaklamak için gelenlerle bölgedeki arıcı sayısının 4-5 katına çıktığını dile getiren Birlik Başkanı Utku’dan tüketiciye uyarı geldi: "Tahlil edilmiş balları tercih edin. Üzerinde Tarım Bakanlığının izin belgesi bulunan etiketli balları alın."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER