ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:01

Sevimli: "DİR' ihracatın direğidir"

Sevimli: "DİR ihracatın direğidir"


İhracatçıların uluslararası pazarda rekabet etme gücünün artırılmasına destek sağlayan Dahilde İşleme Rejimi (DİR) konusu, Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde (UİB) düzenlenen seminerde masaya yatırıldı. Gümrük Müşaviri Mustafa Caner Sevimli, "Günümüz dünyasında para sadece satarken değil, hammadde ve ara mal alırken de kazanılır. DİR, ihracat yapacak şirketler için olmazsa olmaz bir rejimdir." dedi.

    Sevimli, ihracatçıların DİR kapsamında faydalanacakları muafiyetler, istisnalar ve indirimler ile rejimden nasıl yararlanacakları, uygulamada yapılması gerekenler, püf noktaları ve mevzuattaki son değişiklikler konuları katılımcılarla paylaştı.

    Dahilde İşleme Rejimi’nin getirilerini açıklayan Sevimli, şöyle konuştu: "DİR, ihracatçı firmalara; ithalatta gümrük muafiyeti sağlar. Günümüz dünyasında para sadece satarken değil, hammadde ve ara mal alırken de kazanılır. DİR, ihracat yapacak şirketler için olmazsa olmaz bir rejimdir." Dahilde İşleme Rejimi’nin, Türk ihracatında faaliyet gösteren firmaların uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmayı amaçladığını vurgulayan Sevimli, "DİR ihracatın direğidir. Üretimi teşvik eder, istihdamın artmasını destekler, ihracatı sürdürebilir, döviz girdisini artırır, dış ticaret açığını önler ve rekabet gücünü artırır." diye konuştu.

    Türkiye’de son 10 yılda DİR’in kullanımının arttığına dikkat çeken Sevimli, şöyle devam etti: "Türk ihracatının yüzde 50’sini bu rejimi kullanan firmalar yapıyor. Bu oran, devlet bazı tedbirler almasaydı yüzde 70 dolaylarında olacaktı. İç piyasada ise devlet DİR’i kullandırmıyor, aksi halde ithalatta o ürünlerin vergilerini ödemek durumunda kalıyor, cezai işlemlerle karşılaşıyorsunuz. DİR ile ilgili bilgi ve donanıma sahip olmanız ve iyi takip etmeniz çok büyük önem taşıyor."

    DİR’in uluslararası rekabette firmalara önemli avantajlar sağladığının altını çizen Sevimli, "İthalatta gümrük muafiyeti için devlete ihracat sözü vermelisiniz. Rekabetin üst noktaya çıktığı, bütün mallarda fiyat aralıklarının kısaldığı bir ortamda DİR tüm sektörler için günün gerçeği. Unutulmaması gereken diğer bir nokta da; bu iş, bir ekip işi. Üretim, ithalat, ihracat, pazarlama, muhasebe, yönetim tüm birimler mutlaka elini taşı altına koymalı." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER