ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:10

Serbest ticaret anlaşması için lobi çağrısı


Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, AB ve ABD arasında görüşmeleri süren serbest ticaret anlaşmasına taraf olmayan bir Türkiye'nin büyük bedeller ödemek durumunda kalacağını belirterek, bu konuda lobi çalışması yapılması çağrısında bulundu.
Yazılı açıklama yapan Yorgancılar, Türkiye'nin AB ile 1996 yılında başlayan Gümrük Birliği sonrasında ciddi niteliksel kazanımları olmasına rağmen niceliksel olarak önemli ölçüde kayba uğradığını, bunun AB'nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarına Türkiye'nin taraf olamamasından kaynaklandığını bildirdi.
AB'nin imzaladığı anlaşmalarda Türkiye'nin ithalatçı olarak zorunlu taraf, ihracatçı olarak da "üçüncü ülkenin insafına kalmış" durumda hüküm gördüğünü aktaran Yorgancılar, açıklamada şu ifadelerde yer verdi:
"Dünyanın hem en büyük ithalatçıları hem de ihracatçılarının başında gelen AB ve ABD arasında imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasına taraf olmayan Türkiye, büyük bedeller ödemek durumunda kalacaktır. Türkiye, fakir pazarlarla baş başa kalacak, ihracatını 2023 hedeflerine ulaştırmada zorlanacaktır.
Gerek devletin gerekse firmaların bu gelişmeye yönelik olarak önlem almaları, devletin Gümrük Birliği sürecini doğasına uygun hale getirmeye çalışması, firmaların ise üretim ve ortaklık boyutunda doğru adımları atmaları uygun olacaktır.
Bu süreçte ülkemizde faaliyette bulunan ABD ve AB menşeli firmaların katalizörlüğüne olan ihtiyaç da oldukça fazladır ve bunun için de ayrıca hem iş dünyası olarak bizlerin hem de devletin oldukça yoğun lobi çalışması yapması gerekmektedir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER