ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:08

Şekip Karakaya, Adana’nın üçüncü kez vergi rekortmeni oldu


Adana'da, faaliyet konusu 'kendi adına menkul sermaye iradı' olan Şekip Karakaya, 5 milyon 219 bin 237 lira matrah ve tahakkuk eden 1 milyon 819 bin 842 lira ile gelir vergisi rekortmeni oldu. Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, makamında düzenlediği basın toplantısında 2013 yılında verilen beyannamelere göre 2012’nin ilk 100 giren gelir vergisi mükelleflerini açıkladı.

Buna göre son üç yılın rekortmeni Şekip Karakaya’yı faaliyet alanı ‘turunçgil yetiştiriciliği’ olan Bülent Özler, tahakkuk eden 1 milyon 806 bin 154 lira vergiyle takip etti.
Listede ‘kendine ait gayrimenkulü alıp–satan’ Orhan Gizer, tahakkuk eden 860 bin 870 lira vergiyle üçüncü, ‘hukuk danışmanlığı ve temsil hizmetleriyle’ Mehmet Ali Akgül, tahakkuk eden 576 bin 2 lira vergi ile dördüncü; ismini açıklamayan bir mükellef tahakkuk eden 567 bin 923 lira ile beşinci, adının duyurulmasını istemeyen başka mükellef 560 bin 316 lira tahakkuk ile altıncı, ‘yeminli mali müşavir’ Secattin Maraşlıoğlu, tahakkuk eden 540 bin 466 lira vergiyle yedinci, adı açıklanmayan mükellef tahakkuk eden 483 bin 112 lira vergiyle sekizinci, ‘kendine ait veya kiralanan gayrimenkullerin kiraya verilmesi’ işi yapan Hacı Mustafa Kıvanç, tahakkuk eden 457 bin 384 lira vergiyle dokuzuncu, adının gizlenmesini isteyen başka bir mükellef ise tahakkuk eden 443 bin 381 lira vergiyle onunculuğu aldı.

Toplantıda vergi uygulamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Serdar Aksoy, 2012 yılı gelirlerinde bir önceki yıla göre önemli artışlar gerçekleştiğini söyledi. Bir önceki yıla göre beyana dayanan gelir vergisi matrahı toplamında yüzde 9.5, tahakkuk eden vergide ise toplamda yüzde 8.5 oranında artış meydana geldiğini belirten Aksoy, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nca ilk defa geçen yıl uygulanmaya başlanan önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi bu yılda uygulanmıştır. Bu gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükelleflerimizin Mernis, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu gibi kurum ve kuruluşlardan veri tabanına aktarılan bilgilere göre beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nca önceden hazırlanarak internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistemdir.” dedi.

Gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükelleflerin 2011 yılına ilişkin olarak 2012’de 12 bin 599 adet beyanname verdiğini açıklayan Aksoy, 2012’ye dair 2013’te ise 14 bin 538 adet beyanname sunulduğunu kaydetti. Aksoy, böylece beyanname sayısında yüzde 15 oranında artış yaşandığını hatırlattı. Alınan sonuçların kayıt dışılığın önlenmesi ve verginin tabana yayılması bakımından son derece önemli olduğuna işaret eden Aksoy, son yıllarda yapılan çalışmaların olumlu neticelerinin alındığını vurguladı.

Özellikle gayrimenkul kira gelirleri başta olmak üzere tüm gelir vergisi mükelleflerinin eksik beyanda veya hiç beyanda bulunulmamış olması durumunda, cezalı işleme muhatap olmadan pişmanlıkla beyanname vermelerinin mümkün olduğunu anlatan Aksoy, şöyle devam etti: “Kira geliri elde eden vatandaşlarımız 2012 yılında elde ettiği gelirinin 3 bin TL’lik kısmını beyana konu etmeyerek kalan tutarı beyan edecektir. Ancak kira gelirinin beyan edilmemesi durumunda, söz konusu 3 bin TL’lik istisna tutarından yararlanılması mümkün değildir. 2013’te de kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları sürecek. Son yıllarda kayıt dışılığı önemli ölçüde kavrayabilecek teknolojik altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmış. Vergi oranlarında çok önemli indirimler gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle mükelleflerimizin vergiden kaçınma veya vergi kaçırma gerekçeleri büyük ölçüde ortadan kalkmıştır."

25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Kanunu ile mükelleflere kaçırılmaması gereken pek çok imkan sağlandığını bildiren Serdar Aksoy, bunlardan en önemlisinin borçlu mükelleflere getirilen borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenleme olduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER