ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 14:53

Şehirler arası otobüs seferleri yeni başladı


Almanya’da uzun yıllar demir yollarının geliştirilmesi kapsamında izin verilmeyen şehirler arası otobüs seferleri yeni yılla birlikte nihayet başladı. Kasım ayı başında Federal Meclis’ten onay alan konuya ilişkin bir kanun, bugünden itibaren yürürlüğe girmiş bulunuyor. Frankfurt’taki bir şirkette ana tren garından ilk yolcularını alıp sefere çıktı.

Alman Demiryolları – Deutsche Banhn’ın (DB) yurt içindeki ulaşımda tekeli nihayet kırılıyor. Kanun kapsamında en az 50 kilometre uzaklık bulunan iki yerleşim birimi arasında şehirler arası otobüs seferleri düzenlenebilecek.

Alman Birinci Devlet televizyonu ARD’ye konuşan yeni yılın ilk otobüs yolcuları, bu tür bir yolculuğu tercih sebepleri arasında; ucuz olmasını, doğrudan ulaşım sağlamasını ve tren seferlerinin yapılamadığı yerlere de otobüs seferi düzenlenmesine gösterdi.

Otobüs seyahati esnasında bazı şirketlerin ücretsiz olarak kablosuz internet (WiFi) imkanı sunuyor olmasıysa özellikle genç yolcuların dikkatini çekiyor.

Vakti geniş ve maddi imkanı sınırlı olan yolcular otobüs şirketlerinin sağladığı bu imkanların kendileri için yeterince cazip olduğunu düşünüyor.

Bazı şirketlerse internetten rezervasyon imkanı sunuyor ve taleplerde büyük bir patlama yaşandığına dikkat çekiyor.

ARD’nin haberine göre böyle giderse şehirler arası otobüs terminalleri inşa etmek de kaçınılmaz olacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER