ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 19:48

Sayıştay'dan "o iddialara" yalanlama

Sayıştaydan "o iddialara" yalanlama

Sayıştay Başkanlığı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun (TKİ) hesap incelemelerine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Sayıştay Başkanlığı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun (TKİ) hesap incelemelerine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sayıştay Başkanlığından yapılan açıklamada, bugün bir gazetede "Sen misin hesap soran?" başlıklı "Sayıştayı küçük düşürücü, yalan ve çarpıtılmış iddialar" içeren haber yer aldığı, bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiği kaydedildi.

6085 sayılı Sayıştay Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği, 2011 başından itibaren Kamu İktisadi Teşebbüslerinin denetiminin Sayıştay tarafından yerine getirildiği ve raporlandığı ifade edilen açıklamada, bu hükümler çerçevesinde TKİ'nin 2011 yılı iş ve işlemlerinin, 2012 yılında kamu işletmeleri grupları tarafından rutin olarak incelenerek, raporlandığı belirtildi.

Söz konusu raporlara son şeklinin Kanun gereği Rapor Değerlendirme Kurulu'nca verildiğinin vurgulandığı açıklamada, TKİ'nin TBMM KİT Komisyonuna sunulan yıllık denetim raporlarının KİT Komisyonunda görüşüldüğü ifade edildi.

Haberde adı geçen denetçinin, 6085 sayılı Sayıştay Kanununun ilgili maddesine göre işlem yapılmak üzere başvuruda bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Denetçinin başvurusu, Sayıştay yargılama dairesinde görüşülmüş ve kabul edilmeyerek süreç tamamlanmıştır. Bu konuda yetki, Sayıştay yargılama dairelerindedir. Sayıştay yargılama dairelerinin suç duyurusu müzekkerelerine ilişkin kararları, yargısal nitelikte kararlar olup, kesin hüküm içermektedir. Dolayısıyla yargısal nitelikteki bu kararların tartışılması, Sayıştayın yargısal bağımsızlığı ve evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Denetçinin 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 78'inci maddesine göre yaptığı başvuru, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu 2011 yılı Denetim Raporunun tamamlanmasından sonra olmuştur. Yani denetçinin incelemeden alınması söz konusu değildir."

Denetçinin, 2013 Yılı İş Programı ile her yıl düzenli olarak yapılan rotasyon uygulaması kapsamında kendisinin de bilgisi dahilinde başka bir denetim grubunda görevlendirildiği belirtilen açıklamada, "Denetçinin TKİ'nin denetimiyle görevli olduğu döneme ilişkin bütün çalışmaları, yıllık denetim raporlarıyla TBMM KİT Komisyonuna sunulmuş, ilgili yıllar raporları Sayıştayın web sayfası aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Denetçi ile ilgili Sayıştay tarafından yürütülen herhangi bir takip, inceleme, soruşturma süreci bulunmamaktadır" ifadesine yer verildi.

Sayıştayın, ülkenin Anayasal tek yüksek denetim kurumu olduğu ve bu konuda yargısal karar verme yetkisinin de bulunduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Denetim ve yargılama faaliyetlerinin çarpıtılarak kamuoyunu yanıltacak şekilde haberlere konu edilmesi, Sayıştay Başkanlığının denetim yapan denetçiyi mağdur ettiği algısı oluşturacak, uydurma senaryolar üretilmesi, basın etik ilkeleriyle bağdaşmamakta olup, Sayıştayın manevi kişiliğine yapılan bu tür saldırılarla ilgili olarak kurumsal haklarımızın adli merciler nezdinde sonuna kadar savunulacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER