ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:49

Savunma Sanayicileri toplantısı yapılacak


Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD) işbirliğinde ilki Bursa’da düzenlenen Savunma Sanayicileri buluşmasının ikinci ayağı Ankara’da gerçekleşiyor. ‘Savunma Sanayicileri Ankara Buluşması’ adıyla düzenlenecek etkinlikte birçok firma ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

İlki Bursa’da 'Savunma Sanayicileri Bursa Buluşması' adıyla düzenlenen, Bursalı sanayiciler ile SASAD üyelerini çözüm ortaklıkları oluşturulması amacıyla bir araya getiren etkinliğin ikincisi Ankara’da düzenleniyor. SASAD-BUSİAD işbirliğinde, 21-22 Mayıs 2013 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan 'Savunma Sanayicileri Ankara Buluşması'nda ilk toplantının değerlendirmesi de yapılacak.

Etkinlikle ilgili bilgi veren BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, Bursalı sanayicilerin Ar-Ge konusunda kat ettikleri yola vurgu yaparak, savunma sanayisi için bu birikimin kullanılması gerektiğini belirtti. Dünya savunma sanayii harcamasının 2 trilyon doları geçtiğini söyleyen Yöney, savunma sanayiinde millileştirmenin hem ekonomik anlamda hem de ülke menfaatleri adına önemine dikkat çekti. Yöney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savunma sanayii, uluslararası arenada ülkelerin ekonomik ve siyasal alandaki gücünü belirler. Ülke savunması gibi stratejik bir konuyla ilgili olan savunma sanayii bu yönüyle diğer sektörlerden ayrılır. Bu özelliği sektörün millileşmesinin önemini de artırmaktadır. Türkiye’de son 10 yılda konuyla ilgili çalışmalar hızlanmıştır. 2016 yılı itibariyle sektörün 8 milyar dolarlık ciroya ve 2 milyar dolarlık ihracata ulaşması hedefi konuldu. Bu gerçekleşirse Türkiye ihracatta dünya sıralamasında 16. sıraya yükselecek. Bu hedefin yakalanması ve sektörde sürekliliğin sağlanması için ürün geliştirme, insan kaynağına yatırım ve lojistik gibi ana başlıklarda önemli çalışmalar yapılmalıdır. Bursa da bildiğiniz gibi Ar-Ge’nin büyük önem taşıdığı otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalarıyla önemli bir katma değer yaratmaktadır. Bursalı sanayicilerin ürün geliştirme konusundaki tecrübelerinin savunma sanayii için çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnsan kaynağı açısından da Bursa önemli bir kent. SASAD işbirliğinde düzenlediğimiz ‘Savunma Sanayii Toplantıları’nın ilki 600’ün üzerinde iş adamını bir araya getirdi ve önemli işbirliklerine ev sahipliği yaptı. Ankara buluşmasının da bir önceki toplantıyı değerlendirmek ve yeni adımlar atmak için önemli olduğunu düşünüyorum.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER