ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:38

Şanlıurfa'ya 9 milyon Euro'luk hibe AB kredisi


Şanlıurfa Ticaret Borsası'nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile Avrupa Birliği’nden onay alan 'Şanlıurfa Pamuk Lisanslı Deposu'nun anlaşması törenle imzalandı.

9 milyon 115 bin Euro hibe desteği alan “Şanlıurfa Pamuk Lisanslı Deposu”nun operasyonel anlaşmasını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya imzaladı.

Törende bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın Türkiye’deki borsalara örnek teşkil eden bir konumda olduğunu belirtti. Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın ciddi bir vizyona sahip olduğunu da aktaran Hisarcıklıoğlu, projenin Şanlıurfalı çiftçilere 'hayırlı' olması diledi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise pamuk lisanslı depo hakkında bilgi verdi. GAP’ın merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’da 100 bin tonluk Hububat Lisanslı Depo Projesi’nin de çalışmalarının tamamlandığını da kaydeden Başkan Kaya; Pamuk Lisanslı Pamuk Deposu’nun genel hedefinin; bölgede pamuk üreten tarımsal işletmeler ve pamuk ürününün hammaddesini işleyen sinai ve ticari firmaların rekabet edebilirliliklerini arttırarak sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşturmak olduğunu belirtti. Proje kapsamında Şanlıurfa ilinde 30 bin ton balya depolama kapasitesine sahip olan Pamuk Lisanslı Depoculuk sisteminin faaliyete geçirilip, bölgede bulunan pamuk hammaddesini işleyen iplik, dokuma ve tekstil sanayi firmalarının ortak kullanımına sunulmasının planlandığını da aktaran Başkan Kaya, “Üreticiler ellerinde bulundurdukları pamuğu Güvenli, Sigortalı ve sağlıklı bir şekilde depolama imkânına kavuşacaklardır. Pamuk ürünü satış döneminin bütün bir yıla yayılması sağlanacak, pamuk ürün senetlerini teminat göstererek, uygun koşullarda kredi temin dedebileceklerdir.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Şanlıurfa Ticaret Borsası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile Avrupa Birliği’ne sunularak 9 milyon 115 bin Euro hibe desteği alan “Şanlıurfa Pamuk Lisanslı Deposu”nun Operasyonel Anlaşması imzalandı. Anlaşmayı; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıkloğlu ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya imzaladı.
Nevali otelde gerçekleşen İmza töreninin ardından Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya tarafından; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Federal Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Şanlıurfa’ya özgü el işlemesi ibrik hediye edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER