ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 21:25

Şanlıurfa'dan Musul'a koyun satışı


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Suriye'nin Musul Valiliğine, ivesi türü 2 bin koyun satılacağını belirtti.
Vali Güvenç ve Irak'ın Musul Valisi Esil en-Nuceyfi beraberindeki heyet, kentteki temasları kapsamında Ceylanpınar'daki TİGEM işletmesini ziyaret etti.
Heyete burada İşletme Müdür Vekili Metin Yurtdakal tarafından TİGEM'de gerçekleştirilen tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra Güvenç ve Nuceyfi, TİGEM arazisinde bulunan süt sağım tesisine geçerek incelemelerde bulundu.
Vali Güvenç, gazetecilere yaptığı açıklamada Musul Valisi Nuceyfi'nin Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Viranşehir ve Ceylanpınar'da incelemelerde bulunduğunu hatırlattı.
Musul ile Şanlıurfa arasında ekonomik işbirliği açısından ziyaretin verimli geçtiğini ifade eden Güvenç, şunları söyledi:
"Valimiz Musul'daki çiftliklerde ivesi koyunculuğunu geliştirmek istiyor. Bu anlamda da 2 bin adet koyun alımına karar verdi. TİGEM Genel Müdürümüz ile görüştük hemen gelecek hafta 500 adet koyunu gönderiyoruz. Önümüzdeki nisan ayında da bin 500 tane daha göndereceğiz. Bir işbirliği protokolü imzalayacağız, oradan gelecek çiftçi kardeşlerimiz TİGEM arazisinde buradaki çalışmalar ile ilgili eğitim alacaklar, karşılıklı ticaretimizi ilişkimizi kardeşliğimizi daha da geliştireceğiz."
Musul Valisi Esil en-Nuceyfi de Şanlıurfa'da çok önemli temaslarda bulunduklarını aktararak, kentteki hayvancılık faaliyetlerinden faydalanmak istediklerini dile getirdi. Şanlıurfa'yla ziraat konusunda da işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Nuceyfi, iki şehir arasındaki ilişkileri arttırmak istediklerini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER