ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:29

Sanayi üretimi yüzde 3,4 arttı

Sanayi üretimi yüzde 3,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi üretiminin geçen yıla oranla yüzde 3,4 artış gösterdiğini açıkladı.


TÜİK Nisan ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. TÜİK’e göre Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,3 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,1 arttı.

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 13,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 11,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 11,1 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 5,3 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 4 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı ile giyim eşyaları imalatı takip etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER