ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 11:22

Sanayi ciro endeksi Ocak'ta arttı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksinin 2014 yılı Ocak ayında arttığını kaydetti.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre; sanayi ciro endeksi Ocak ayında (2010=100 temel yıllı) bir önceki aya göre yüzde 7,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 arttı. Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23,3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

MİNERAL ÜRÜNLERİN İMALIT DÜŞTÜ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 23,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 22,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 19,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik imalatı takip etti.

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ TÜTÜNDE

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 13,3 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 6,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, yüzde 4,5 ile b.y.s makine ve ekipman imalatı takip etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER