ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 10:53

Samuray'dan Türk devlet tahviline büyük ilgi


Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'da Türk devlet tahvillerinin şahıslara satışına yönelik seminere ilgi yüksek oldu. Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın (ISPAT) Japonya temsilcisi olarak hareket eden IS Security şirketinin başkanı Kazuaki Tada, hem Japonya hem de Türkiye'nin bundan kârlı çıkacağına dikkat çekti.

ISPAT, Tokyo Ticaret Odası'yla ortaklaşa Türk devlet tahvillerinin şahıslara yönelik satışıyla ilgili bir seminer düzenledi. Seminere yatırımcı isimlerin yanı sıra çocuklu anneler ve yaşlı Japonların da katılması gözlerden kaçmadı. İki saat süren seminer sırasında Türkiye'nin son yıllarda yükselen ekonomik grafiğine dikkat çekildi. Türk gazetecilere bilgi veren IS Security şirketinin başkanı Tada, Türk devlet tahvillerini ilk defa Japonya'da satışa sunduklarını vurguladı. Bu şekilde Japonya'dan Türkiye'ye direk para akışı sağlanacağını kaydetti. Tada, "Japonya açısından genç güç ve nüfusu sahip bir ülke olan Türkiye'ye para akışı sayesinde geleceğimize yatırım yapmış olacağız. Türkiye açısından bakacak olursak Japonya'dan yabancı para girişi ile ekonominin canlanmasına katkı sağlanmış olacak. Aynı zamanda iki ülke için de ekonomik gelişmeye büyük katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının son yıllarda Türkiye'nin notunu arttırdığına dikkat çeken Tada, "Gelecekte sadece Türk devlet tahvilleri değil İstanbul Borsası'ndaki hisse senetlerini de Japonya'da satışa sunarak iki ülke arasındaki ekonomik etkileşimi güçlendirmek aynı zamanda bunu kültürel etkileşime aracı kılmak gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu. IS Security şirketinin başkanı Tada, Türkiye üzerinden bölge ülkelerine de açılabileceklerine dikkat çekti. Tada, "Türkiye üzerinden bölge ülkelerine de açılmayı planlıyoruz. Türkiye coğrafi olarak çok güzel bir yerde. Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın tam ortasında bir yer olmasından dolayı coğrafi olarak açılma planına uygun." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER