ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:04

Sambacılar Türk zeytinyağı yiyecek


Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye, yeni ihraç pazarları bulmak için aralıksız çalışıyor. 2023 yılında 3,8 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör, bu rakama ulaşmak için hedef pazarlarda yoğun tanıtım kampanyası yürütüyor. Bu çerçevede Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), 6-9 Mayıs 2013 arasında Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde düzenlenecek Feira Apas 2013’te Türk zeytin ve zeytinyağını Latin Amerikalıların beğenisine sunacak. ZZTK Başkanı Metin Ölken, sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında Brezilya'nın yeni girilecek bir pazar konumunda olduğunu söyledi. Ölken, burayı önümüzdeki yıllarda Türkiye’de oluşacak rekolte fazlasının pazarlanacağı bir alan olarak gördüklerini kaydetti.

TÜRK VE BREZİLYA MUTFAKLARINDAN ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER TATTIRILACAK

Fuar süresince ZZTK standında Türk ve Brezilya mutfaklarından zeytinyağlı yemek sunumu yapacaklarını dile getiren Ölken, “Aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptıracağız. Feira Apas 2013, ZZTK olarak katılacağımız ikinci fuar olacak. Fuar sırasında Brezilya Zeytinyağı Üreticileri ve İthalatçıları Derneği üyelerine Türkiye’deki zeytin ve zeytinyağı üretimi, potansiyeli ve ihracatıyla ilgili bir sunum yapacağız. 8 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı Sao Paulo Ticaret Müşavirliğimiz'le ortak bir resepsiyon düzenleyip Brezilya’da yerleşik büyük marketlere ve firmalara Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün potansiyelini tanıtacağız.” diye konuştu.

Brezilya’nın 2,5 trilyon dolara ulaşan gayri safi milli hasılasıyla dünyanın en büyük yedinci ekonomisi konumunda olduğuna dikkat çeken Metin Ölken, şunları kaydetti: “Brezilya, 190 milyonluk nüfusu ve kişi başına 13 bin doları aşan millî geliriyle Güney Amerika’nın en büyük ülkesi konumunda. 2012-2013 sezonu için 70 bin ton zeytinyağı ve 90 bin ton sofralık zeytin tüketimi öngörülen Brezilya, Avrupa Birliği’nin ABD’den sonra en fazla zeytin ve zeytinyağı ihraç ettiği ikinci pazar. ZZTK olarak bu gerekçelerle Brezilya’yı hedef pazar olarak belirledik. İlerleyen yıllarda Türk zeytin ve zeytinyağı için ciddi bir pazar haline geleceğini düşünüyoruz. ZZTK olarak geçmişte hedef pazar olarak belirlediğimiz ülkelerde yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları sonucunda başarılı olduk, o ülkelere zeytin ve zeytinyağı ihracatımız, ortalama ihracat artış hızımızın çok üzerinde arttı. Brezilya’da da başarılı olacağımıza yürekten inanıyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER