ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:15

Sakarya'yı otomotiv üssü yapma kararlılığımız devam ediyor


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yüzyıllık bir otomotiv geçmişine sahip olan Sakarya'yı Türkiye'nin otomotiv üssü yapma kararlılıklarını devam ettiğini söyledi.

Kösemusul, yaptığı açıklamada, Arifiye'de SATSO Endüstri Meslek Lisesi yapacaklarını, bunun yanında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile de Sakarya'ya Kız Endüstri Meslek Lisesi kazandıracaklarını ifade etti. TOBB tarafından yapılacak olan lisenin protokolünün imzalandığını anımsatan Kösemusul, "Bu okullar hem sanayi kuruluşlarımıza, hem de rekabette öne geçmek isteyen sanayi esnafımıza kalifiye eleman yetiştirecek. Sektör içindeki kalifiye eleman sorunu, bu okullar sayesinde bitmiş olacak." dedi.

Sanayi esnafına yönelik özellikle KOSGEB destekleri ve dükkan işletme düzenlerine yönelik eğitimlere devam edeceklerini kaydeden Kösemusul, şunları kaydetti; "Fikirlerimiz yepyeni, heyecanımız diri, en son iletişim yöntemlerini kullanıyoruz. Ama bir şeyimiz var ki o kadim bir gelenek. Çevremizdeki her sesi dinliyoruz, herkese temas ediyoruz. Biz temasa geçtikçe işlerimiz kolaylaşıyor, yeni imkânlar önümüze seriliyor, kapılar açılıyor."

Dörtyol Sanayi Çarşısı Küçük Yapı Kooperatifi'ne, sanayiciye yeni teknolojilere uygun bir ortam sağlanması için yapılacak avam projeye destek verme kararı aldıklarını anlatan Kösemusul; "İşbirliği Güçbirliği” programını başarı ile uygulayan firmalar var. Bu modelde ben her kademesiyle büyüyen bir Türkiye'nin de tohumlarını görüyorum. Özellikle küçük işletmelere büyük cesaret sağlayan bu programa katılımın artmasını, üyelerimizden özellikle rica ediyorum” diye konuştu.

Üyelerin servis ve ekipmanlarını yenileyebilecekleri teşviklerden faydalanmaları için SATSO olarak her türlü imkanı sanayi esnafına sunacaklarını vurgulayan Kösemusul, üyelerinin gelişimi için projeler geliştirdiklerini ve seminerler düzenlediklerini belirtti. Ortaya koydukları ‘Otomotiv Şehri Sakarya' projesinin kendilerini heyecanlandırdığını söyleyen Kösemusul, sözlerini şöyle sürdürdü; "Valisi ile Belediye Başkanı ile Rektörü ile beraber çalışılmış ve tüm taraflar taşın altına elini koyuyor. Ben bunu çok önemli görüyorum. Yüzyıllık bir otomotiv geçmişine sahip olan Sakaryamız'ı, Türkiye'nin Otomotiv Üssü yapma kararlılığımızda devam ediyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER