ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 18:01

ŞAHEM: "Enflasyon Beklentilerin üstünde"


Süleyman Şah Üniversitesi Ekonomik Etüdler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞAHEM) Ekonomi Raporu’na göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 2013 Ocak ayında beklentileri aştı.

Dr. Fatih Macit, Dr. Zeynep Topaloğlu, Dr. Susanna Ayvaz, Dr. Utku Kumru, Dr. Hatice Özer Ballı ve Araştırma Görevlisi Mustafa Köroğlu tarafından ortaya koyulan raporda “Ocak ayında tüketici fiyatları yüzde 1,65 artmış, üretici fiyatları ise yüzde 0,18 gerilemiştir. TÜFE için piyasa beklentisi yüzde 1,1, ÜFE için yüzde 0,4 idi. Tüketici fiyatlarının beklentileri aşmasında alkollü içecekler ve tütün grubunda görülen artış etkili olmuştur. Üretici fiyatlarında görülen hafif gerileme ise tarımda vukubulan gelişmelerinden kaynaklanmıştır. “ denildi. Raporda şu saptamalara da yer verildi:

“Senelik enflasyon TÜFE'de yüzde 7,31 seviyesine gelirken, ÜFE'de yüzde 1,88'e gerilemiştir. TÜFE’de ayrı mal grupları için senelik fiyat artışlarına bakıldığında ise enflasyona artış yönünde en fazla katkıyı yüzde 15,35 oranı ile alkollü içecekler ve tütün grubu yapmıştır. ÜFE’de ayrı mal grupları için senelik fiyat artışlarına baktığımızda ise yüzde 3,86 ile sanayi sektörü dikkat çekmektedir.

Genel olarak aylık TÜFE konut grubundaki KDV artışı, tütün, alkollü içecekler grubunda bulunan ÖTV zammı ve SGK hastanelerinde yapılan zamlar aylık genel enflasyonunun artışına, giyim ve ayakkabı grubunda yapılan indirim de aylık enflasyona daraltıcı etki yaptı. Şubat ayında, mevsimsel faktörlerin etkisiyle birlikte gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatların artabileceğini, ancak giyim ve ayakkabı grubunun bu tırmanmayı sınırlandırabileceğini ve enflasyonun tekrar düşüş eğilimine girmesini öngörüyoruz. “

Raporda çekirdek enflasyonda gerileme trendinin devam ettiği aktarıldı. Çekirdek enflasyonun Ocak ayında 2012 Aralık ayına göre yüzde 0,16 oranında gerilediği; senelik olarak yüzde 5,72 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 6,98 arttığı ifade edildi. Ayrıca “2013’ün enflasyon hedefi için en büyük problem tekrar katlanan petrol fiyatları olacaktır. Ortalama olarak 120 dolar üzerinde seyredecek bir petrol fiyatı enflasyon hedefinin tutmasını oldukça güç hale getirecektir.” uyarıları yapıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER