ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:34

"Sadece hayalci girişimci başarısız olur, eleştirel bakışa da sahip olunmalı"

"Sadece hayalci girişimci başarısız olur, eleştirel bakışa da sahip olunmalı"


Saygın & Saygın Eğitim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Saygın, sadece hayal kurmanın girişimciyi başarıya ulaştırmayacağını belirterek, “Sadece hayalci girişimci başarısız olur. Hayalin yanında gerçekçi, eleştirel bakış açısına sahip bir girişimci olmak başarılı projelere imza atmanın anahtarıdır.” dedi.

Saygın, Eskişehir İş Geliştirme Merkezi (ESİŞGEM) girişimcilerine 'Girişimcilikte Satış ve Pazarlama' konulu eğitim verdi. Eğitimde girişimcilere seslenen Saygın, “İyi bir girişimcide inovasyon içeren parlak bir fikrinin yanı sıra eleştirel ve gerçekçi bir bakış açısı da bulunması gerekir.” diye konuştu. İyi bir girişimcinin aynı zamanda iyi bir lider de olması gerektiğini belirten Saygın, ürünü alma konusunda tüketicileri ikna etmek gerektiğini, ancak tüketiciyi ikna etmede önemli olan unsurların başında ise beden dilinin geldiğini kaydetti. Beden dilinin doğru kelimeler ve etkili bir ses tonuyla birleştiğinde tüketiciyle ideal bir iletişim kurulabileceğinin altını çizen Saygın, “Bir satışın gerçekleşmesinde ürünü tanımanın payı yüzde 15 iken insanı tanımanın payı yüzde 85'dir.” ifadesini kullandı.

İşletmelerin rakiplerinden ayrışmasında parlak fikirlerin önemli olduğunun altını çizen Saygın, yalnızca analizi iyi yapılmış projelerin işletmeler lehine başarılı olacağını vurguladı. Saygın, şöyle dedi: “Parlak fikirler, bir hayalin peşinden giden girişimcilerde mevcuttur. Fakat sadece hayal bunu gerçekleştirmek için yetmez. Hayalin yanında gerçekçi ve eleştirel bakış açısına sahip bir girişimci olmak başarılı projelere imza atmanın anahtarıdır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER