ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 15:48

Sabiha Gökçen Havalimanı, Avrupa’nın en hızlısı

Sabiha Gökçen Havalimanı, Avrupanın en hızlısı


Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin Avrupa’daki havalimanları arasında yaptığı değerlendirmede Sabiha Gökçen Havalimanı, 2012 yılında kendi grubunda Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı oldu.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, yüzde 8.4 yolcu artışı elde ederek yıllık yolcu trafiği 10-25 milyon arasında değişen havalimanları arasında Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı oldu. Sabiha Gökçen’i yüzde 8.1’lik yolcu artışıyla Berlin Tegel Havalimanı izledi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı geçtiğimiz yıl yaklaşık 14.9 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı. ACI Europe’a göre İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Aralık ayında da yüzde 10.3 yolcu artışıyla yine kendi grubunun en hızlı büyüyen havalimanı ünvanına sahip oldu. İstanbul Sabiha Gökçen, 2009 ve 2010 yıllarında da ACI tarafından dünyanın ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olma gururunu yaşamıştı. Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2013 yılı Ocak ayında da yolcu sayısını yüzde 10 artırdı.

Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmecisi İSG’nin CEO’su Gökhan Buğday, 3. kez Avrupa'nın en hızlı büyüyen havalimanı olmalarının kendilerine gurur verdiğin söyledi. 2013 yılı sonunda da yine en hızlı büyüyen havalimanı olmayı hedeflediklerini ifade eden Buğday, “Gerek 2012 yılında ortalama yüzde 92 olan zamanında kalkış oranımız gerekse terminal içindeki operasyonel rahatlık ve havalimanına kolay ulaşım bu memnuniyet oranını artırdı. Yolcuların bizi tercih etmelerinde önemli rol oynadı.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER