ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 17:37

Sabiha Gökçen artık Malezyalı

Sabiha Gökçen artık Malezyalı

Malaysia Airports, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda GMR'ye ait yüzde 40 payı yaklaşık 225 milyon Euro'ya satın aldı.


Malezya devlet haber ajansı Bernama, Sabiha Gökçen havalimanının ana hissedarlarından Malaysia Airports şirketinin, şirketin diğer bir ortağı olan Hintli GMR'ye ait yüzde 40 payı yaklaşık 1 milyar ringgite (yaklaşık 225 milyon Euro) satın aldı.

cnbc-e'nin haberine göre Hisse satışı sonrasında Sabiha Gökçen'de Malezyalılar yüzde 60 paya ulaşacak. Limak'ın da yüzde 40 hissesi bulunuyor. Ajansın haberinde GMR'nin payını satmak istemesinin ardından Malaysia Airports'un "öncelik hakkını" kullandığı ifade edildi. Sabiha Gökçen havalimanında GMR'nin satmak istediği payları almak için görüşen TAV Havalimanları Holding TAVHL hisseleri 14.57'de yüzde 2,47 ekside bulunuyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletme hakkını 1.932 milyar Euro karşılığı devralan ISG, bugüne kadar asgari 336 milyon Euro düzeyinde de yatırım yaptı.

Toplam yolcu kapasitesi 25 milyon olan havalimanı 2012 yılında yaklaşık 15 milyon yolcu ağırlarken bu yılki yolcu sayısının 19 milyon civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER