ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Şubat 2017 Pazartesi 17:41

Sabancı Holding'de Üst Yönetici değişikliği

Sabancı Holdingde Üst Yönetici değişikliği

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Kurtul, 30 Mart 2017 itibarıyla görevlerinden ayrılma kararı aldı Kurtul'un yerine Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen atandı


Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, 30 Mart 2017 itibarıyla görevlerinden ayrılma kararı aldı.

Kurtul'un yerine Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen atandı.

Sabancı Holding'den yapılan açıklamaya göre, 19 Temmuz 2010'dan bu yana Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapan Zafer Kurtul, 30 Mart 2017 itibarıyla görevlerinden ayrılma kararı aldı.

Sabancı Holding CEO’luk görevine halen Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı olarak görev yapan Mehmet Göçmen atandı.

 

- "Atama, holdingi farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucu"

 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti:

"Topluluğumuza 1998 yılında Akbank Genel Müdür Yardımcısı sonra Akbank Genel Müdürlük görevini üstlenen, 2010 yılından bugüne kadar da Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak başarılarımıza büyük katkı yapan Zafer Kurtul’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.
Topluluğumuzda çeşitli kademelerde 14 yıldır üst düzey sorumluluklar üstlenen ve son olarak stratejik yatırımlarımızın kümelendiği enerji sektöründeki faaliyetlerimizi başarıyla yöneten Mehmet Göçmen, 30 Mart 2017 itibariyle bayrağı devralıyor. Bu atama, Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur. Bu çerçevede CEO olarak atanan Sayın Mehmet Göçmen’in, Türkiye’nin Sabancı’sını daha yüksek hedeflere taşıyacağına ve tüm paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya liderlik edeceğine inanıyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz."

Sabancı Holding CEO'luğuna atanan Mehmet Göçmen, Galatasaray Lisesi ve 1981 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1983 yılında Syracuse Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1983-1995 döneminde Çelik Halat ve Tel Sanayi'de, 1996-2003 yılları arasında Lafarge'da çeşitli üst düzey görevlerde bulunan ve 2003'te Akçansa'ya Genel Müdür olarak atanan Göçmen, 1 Ağustos 2008'den bugüne Sabancı Holding'de İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı, Çimento Grup Başkanlığı ve Enerji Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER