ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:51

Saat piyasasında rakamlar yükseldi


Saat ve Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, dünya saat piyasasının 2012 yılını geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 9'luk bir büyümeyle 120 milyar dolar ciroyla kapattığını belirtti.
     Türkiye saat sektörüne yönelik büyüme hedefleri ve gelecek dönem stratejilerini basın mensuplarıyla paylaşan Kaya, Türkiye'de saat sektörünün geçen yıl küçüldüğünü anımsatarak, ''Malesef Türkiye'de 800 milyon dolar olan saat sektörünün cirosu 2012'de yüzde 10 küçülerek 720 milyon dolara geriledi'' dedi.
     Bu gerilemeye rağmen Saat ve Saat olarak yüzde 14,93 büyümeyi başardıklarını belirten Kaya, ''Bu sene hedefimiz ise 800 olan çalışan sayımızı 900'e ulaştırmak. Aynı zamanda yüzde 50 oranında büyüme yakalamak. Bu büyümeyi nasıl yakalayacağız- Yeni mağaza açarak yapmayı düşünüyoruz. Yüzde 50 büyüme için ayırmış olduğumuz bütçe 30 milyon lira'' dedi.
     Markalı saat Grubunda, B ve B+ kategorilerinde yüzde 80 pazar payına sahip olan Saat ve Saat'in, LPI şirketiyle birlikte İsviçre yapımı lüks saat kategorisinde de iddiasını sürdüreceğini dile getiren Kaya, ''Geçen yıl, Türkiye pazarında Saat ve Saat'ten sonra ikinci sırada yer alan İsviçreli LPI şirketini satın almamız, sektöre dair hedeflerimizin en büyük göstergesi. Hedefimiz bu alanda sektörün en büyük oyuncularından biri olmak'' diye konuştu.
     Halihazırda moda marka saat segmentinde yüzde 80 pazar payı ile Türkiye'de pazar lideri olduklarını söyleyen Kaya, ''Moda marka saat segmentindeki liderliğimizi A segment saat kategorisine de taşımak istiyoruz. Bünyemize eklediğimiz yeni markalarla bu hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz.
     Versace, Marc by Marc Jacobs, Fendi, Ice Watch, Skagen ve Salvatore Ferragamo gibi dünyaca ünlü saat markalarını da portföyümüze ekledik'' ifadelerini kullandı.
    
     -''Türkiye'de saate manevi bir değer veriliyor''-
    
     Türkiye'de saat sektörünün potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Kaya, ülkemizde halkın saatle manevi bir bağı da bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
     ''Bir arkadaşımıza çıkarıp bir kravatımızı ya da ayakkabımızı hediye etmeyi doğru bulmayız ama kolumuzdan saatimizi çıkarıp hediye ettiğimiz takdirde çok etki bırakır. Düğünlerimizde, sünnetlerimizde yıl dönümlerinde saat hediye edilir. Biz bu dönemlerde çok ciddi ciro yaparız. Bu saate olan duygusal bağı gösteriyor'' diye konuştu.
     Özellikle son dönemde gelişmekte olan pazarlar arasında öne çıkan Türkiye'de, lüks kategorisinde yer alan mekanik ve el yapımı İsviçre kökenli saatlere olan talebin her geçen gün arttığına işaret eden Kaya, Türkiye'de moda marka saat segmentini oluşturarak Türk tüketicisinin kaliteli saate ulaşabilmesine imkan sağladıklarını söyledi.
     Kaya, Türkiye temsilciliğini aldıkları Versace markasıyla ilgili planlarına ilişkin şu açıklamaları yaptı:
     ''Versace'nin Türkiye'deki bilinilirliği çok ileri seviyede. Bu anlamda, bu markanın Saat& Saat'e çok büyük katkılarının olacağına inanıyoruz. Versace saatleri, 2012 yılında Türkiye'de 2 bin adet sattı.
     Saat ve Saat olarak bu rakamı 2013 yılında 5 bin civarına taşımayı hedefliyoruz. 2013 yılı sonu itibariyle Versace saatlerinin, Saat ve Saat'teki payı yüzde 10 seviyesine ulaşacak. Biz Versace'nin kendi kategorisinde, lokomotif markamız olacağı düşüncesindeyiz'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER