ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 12:13

S&P, Rusya’nın notunu düşürdü

S&P, Rusyanın notunu düşürdü

"Yatırım yapılabilir en düşük ülke" oldu.


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Rusya’nın notunu yatırım yapılabilir en düşük ülkeye indirdi. Rusya’nın notunun düşmesinde Ukrayna krizi nedeni ile yaşanan ekonomik problemler etkili oldu.

Rusya’nın kredi notunu bir kademe indirerek BBB-‘ye düşüren S&P, ülkenin “yatırım yapılabilir” düzeyini korudu. Görünüm ise negatife çevrildi. S&P büyüme rakamların düşmeye devam etmesi ve Batılı ülkelerden Ukrayna krizi nedeni ile yeni yaptırımların gelmesi durumunda kredi notunda yeni indirimlerin gelebileceği uyarısında bulundu.

Ajans, 2014’ün ilk çeyreğinde ciddi miktarda nakit çıkışı olması ve sürecin devamının Rusya’da mali dengeleri olumsuz etkileyeceğini hatırlattı.

Merkez Bankası verilerine göre 2014’ün ilk üç ayında 63,7 milyar dolar nakit çıkışı oldu. Dünya Bankası’nın beklentilerine göre yıl sonuna kadar bu rakam 100-150 milyar dolar arasında olabilir.

Ukrayna’ya askeri müdahale ihtimali ise Rusya borsalarında olumsuz yansıdı. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 1,7 kayıpla 1127 puana gerilerken, ruble bazlı MICEX endeksi de yüzde 1,1 düşüşle 1286 puandan işlem görüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklamada yaptırımların Rusya ekonomisini olumsuz etkilediğini, ancak doğu ve güney Ukrayna’da sivillere karşı ordunun kullanılması durumunda bunun karşılığı olacağı uyarısında bulunmuştu. Ukrayna sınırında bulunan Rus ordusu da geniş çaplı askeri tatbikata başladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER