ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 11:51

Rüzgar enerjisi iki katına çıktı

Rüzgar enerjisi iki katına çıktı

Türkiye rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü artış miktarı bakımından ikiye katladı.


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerine göre, rüzgarda geçen yılın ilk altı ayında işletmeye giren santrallerin kapasitesi 244 megavat olarak hesaplanırken, bu yılın aynı döneminde bu rakam iki kat artarak 466 megavata çıktı.

Türkiye'de işletmeye giren 87 Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi bulunurken, 1162 megavat gücündeki 39 RES projesinin de inşası devam ediyor.

Bölgelerde Ege, şehirlerde Balıkesir birinci 

En fazla rüzgar santrali Ege bölgesinde bulunuyor. Türkiye'nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün yüzde 38’ini (1311 megavat) Ege bölgesindeki elektrik üretim tesisleri oluşturuyor. Ege bölgesini yüzde 36’lık oranla (1240 megavat) Marmara bölgesi takip ediyor. Akdeniz bölgesi ise yüzde 15’lik (543 megavat) kurulu güçle üçüncü sırada yer alıyor.

Rüzgar enerjisindeki kurulu gücün illere göre dağılımında ise ilk sırayı Balıkesir alıyor. Kurulu güçte yüzde 22'lik bir paya sahip olan Balıkesir'de 767 megavatlık rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. İzmir'deki rüzgar santrallerinin kurulu gücü 576 megavata (yüzde 17) karşılık geliyor. Manisa ise 393 megavatlık (yüzde 11) kurulu güçle bu alanda üçüncü sırada bulunuyor.

İnşa halindeki santrallerin bölgelere göre dağılımlarına bakıldığında da Marmara Bölgesi'nin yüzde 48'lik oranla ilk sırada olduğu görülüyor. Marmara'yı yüzde 35'le Ege bölgesi izlerken Akdeniz ise yüzde 12'lik oranla üçüncü sırada yer alıyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER