ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 14:55

Rusya’ya olan ihracatta yeşil hat genişletiliyor


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Gümrük İdaresi arasında gerçekleştirilen görüşmelerde 2 ülke arasındaki ticarette uygulanan yeşil gümrük hattının genişletilmesi kararı alındı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Vnukova Havaalanı'na ek olarak Triyebortniye ve Yukarı Lars Sınır Kapısı ile Tuapse Limanı da Rusya Yeşil Hat (BGH) kapsamına alındı. Buna göre, Rusya’ya Yeşil Hat üzerinden 2009 yılından bugüne kadar yapılan ticarette ana gümrük terminali olarak kullanılan Vnukova Havalimanı'na ek olarak, BGH sisteminin farklı taşıma modlarına imkan sağlayacak şekilde yaygınlaştırılması kapsamında Rusya’ya karayolu ile gelen eşya için Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Triyebortniye Sınır Kapısı 15 Ekim 2013 itibariyle uygulamaya geçecek. Yine Rusya’nın Gürcistan sınırındaki Yukarı Lars Kara Sınır Kapısı'nda 01 Ocak 2014 itibariyle, denizyolu ile gelen eşya için Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Tuapse Limanı Gümrük İdaresi’nde Yeşil Hat (BGH) uygulamaya geçecek. Bugüne kadar çeşitli nedenlerle tam potansiyeli ile kullanılamayan yeşil hattın farklı taşıma modlarına imkan tanıyan bu genişleme ile daha fazla kullanılacağı öngörülüyor. Ayrıca görüşmelerde alınan kararla BGH sistemi dahilinde gerçekleşecek ticarete ilişkin bilgi ve belgeler anlık olarak 2 ülke arasında paylaşılarak sistemin daha hızlı ve güvenilir olması sağlanacak. Bu çerçevede, 2 ülke gümrük idareleri arasında güvenli ve hızlı bilgi akışının sağlanması ile BGH kapsamındaki sevkiyatlarda güvenli paket adı altında talep edilen belge sunma uygulamasının sonlandırılması da gündeme gelecek.

SORUNLARLA DOĞRUDAN İLGİLENECEK BİR ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

Öte yandan BGH sisteminde ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm bulunmasını sağlamak üzere 2 ülke gümrük idareleri temsilcilerinden oluşacak bir çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı. Çalışma grubu sürekli temas halinde olacak ve böylelikle BGH ile ilgili ihracatçılara intikal eden sıkıntı ve sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretilecek.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin, 2009 yılındaki görüşmelerinde, 2 ülke arasındaki dış ticaret hacminin 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarılması yönünde iradelerini beyan etmişlerdir. Bu hedefin gerçekleştirilmesinde gümrük idarelerine önemli görevler düşmektedir. Bu çerçevede 2 ülkenin ortak projesi olarak ticaretin kolaylaştırılması amacıyla Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemini geliştirdik. Bu sistemin gelinen süreçte ticaret erbabınca tatmin edici düzeyde kullanılamadığını, sistemin genişletilmesine ilişkin Vnukova Havaalanina Ek Olarak Triyebortniye ve Yukarı Lars Sınır Kapısı ile Tuapse Limanı da BGH kapsamına alınması 2 ülke arasındaki ticaretin arttırılması yönünde önemli bir aşamadır." diye konuştu.

BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI’NIN AVANTAJLARI

BGH, referans kıymet uygulaması ve eşyanın fiziki muayenesine ilişkin muafiyet başta olmak üzere sağlayacağı birçok avantaj ile Türkiye’nin ihracatta rekabet gücünü artıracak bir proje. Bakanlık ile Rusya Gümrük İdaresi arasında tesis edilen önceden bilgi değişimi çerçevesinde fatura kıymeti ve tarife kodu da dahil olmak üzere güvenilir bilgi sunan ihracatçılar, şu kolaylıklardan da faydalanabilecek:

- Gümrük noktalarında öncelik.
- Gümrükleme zamanının kısalmasına yol açacak şekilde kolaylaştırılmış gümrük işlemleri.
- Gümrük muayenesinden muafiyet.
- Referans kıymet uygulamasından muafiyet.

Normal ihracatçının eşyası için Rusya Gümrük Kapıları'nda referans kıymet uygulaması yapılırken, BGH sisteminden yararlanan ihracatçının eşyası ise söz konusu referans fiyat uygulamasından muaf tutularak, ihracatçının beyan ettiği satış bedeli/fatura bedeli üzerinden işlem görüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER