ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 10:57

Rusya’nın TOKİ’sinden Türk inşaatçılara davet

Rusyanın TOKİsinden Türk inşaatçılara davet


Yaşanabilir alanlarda konut yaptıran Rusya Konut Geliştirme Vakfı yetkilileri, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde Türk inşaat ve inşaat malzemesi üreten firmalarla buluştu.
Türkiye’den Cevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir ve Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Dündar Yetişener’in de aralarında olduğu 15 şirketten temsilciler toplantıya katıldı.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı Genel Müdürü Aleksandr Braverman ülke genelinde toplam 13 bin 570 hektarlık arsaya sahip olduklarını söyledi. Braverman, "Rusya’nın 38 farklı bölgesinde 16 milyon metrekarelik konut dizaynı ve inşaatı tamamlandı. Toplam 7 bin 93 hektara eşit 221 arsada konut yapımı tamamlanırken, 6 bin 324 hektarlık alan üzerinde de 103 proje geliştirme aşamasında bulunuyor." dedi.

Gelecek ay düzenlenecek ihaleler ile Rusya’nın farkı bölgelerinde 21 arsayı daha imara açacaklarını kaydeden Braverman, “İhaleye büyük deneyime sahip olan Türk inşaat şirketlerini, finansman gruplarını ve Türk bankalarını da davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

18 Haziran’da yapılacak ihaleye dikkat çeken Braverman, Moskova’nın yeni bölgelerinde 110 hektarlık bir arsayı da bu ihalede sunacaklarını belirtti. Braverman, "Bu arsa üzerinde 450 bin metrekarelik inşaat yapılabilir. Vakıf hayata geçirilecek olan bu projelere 1.8 - 2 milyar dolar finansman aktaracak." bilgisini verdi.

Konut Geliştirme Fonu’nun sunduğu imkanların Türk inşaatçıları için güzel bir fırsat oluşturduğunu belirten RUTİD Başkanı Esad Sarı, “Türk şirketler aslında Rusya’da yatırım yapmak istiyor. Ancak bunun önünde bulunan önemli engellerden birisi Rusya’daki bürokratik işlemler. Bugün dinlediğimiz sunuma bakılırsa bu bürokratik engel atlatılmış oluyor, bu bize göre cezp edici bir gelişme. Somut projelerin olması ve Fonu’nun projelerin tüm safhası boyunca destekleyici çalışmalarda bulunmasını çok olumlu karşılıyoruz.” diye konuştu.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye’nin inşaat konusunda Çin’den sonra lider bir ülke olduğunu belirterek, “Bizim inşaatçımız 1999 depreminden sonra değişti. Artık yaptığımız inşaatlar korkusuz yaşam alanları, enerji verimliliği ve enerji korumalı binalar için doğru malzemeler üretiyoruz ve dünyaya satıyoruz. Bu konuda bir numarayız. İki saatlik uçuş mesafemizde olan Rusya yeni bir yapılanma içinde. Biz de Rusya’ya en yakın sanayi ülkesiyiz. Bugünkü toplantıya biz bu mesajı vermek için katıldık." ifadelerini kullandı. İMSAD bünyesinde 28 ayrı alt sektörde 15 bin üretici firma ağının bulunduğuna değinen Yetişener, kaliteyi makul fiyata sattıklarını belirtti.

Rusya’ya 90’lı yıllarda geldiklerini ancak yapılan masraflar yüzünden burada kalamadıklarını ifade eden Cevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir, “Daha sonra kalmamakla hata yaptığımızı anladık. Şu anda 90’lı yıllara göre kar oranı daha düşük olsa bile, Rusya’nın dünya ekonomiler arasında en iyi büyüyen ülke olarak görüyorum. Şu anda gecikmiş de olsak Rusya’ya iyi bir gözle bakıyoruz. Nasip ise bir şeyler yapmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı’nın sunumuna da değinen Cevahir, tarife bakılırsa TOKİ’ye benzer bir yapıyı gördüklerini ifade etti. Cevahir, "Ancak tam olarak TOKİ gibi değil. Gaye o. Ama resim aynı değil. Önemli farklar şunlar; konutların yapılacağı bölgeleri kendisi tespit ediyor. Serbest ticaret ihale sistemi yok. Şurada bir konut yapacaksın, şu fiyata yapacaksın. Şu fiyata satacaksın. Satamadığın halde ben senden konutların yüzde 35’ini yüzde 30 düşük fiyat ile satın alırım’ diyor. Halbuki TOKİ öyle yapmıyor. Liberalleşmiş ticari sistemi ile yola çıkıyor. Ticareti serbest bırakıyor. Bu izlenimler duyduğumuz sunumdan oluşuyor. Bunların da yabancı yatırımcıyı cezbedici koşullar olduğunu düşünmüyoruz. Bir kaç görüşme yapmayı planlıyoruz. Sistemi daha iyi anladıktan sonra duruma bakacağız." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER