ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:11

Rusyanın sağı solu doğalgaz!

Rusyanın sağı solu doğalgaz!


Kuzey Akım doğalgaz boru hattından Avrupa’ya doğrudan doğalgaz tedarik etmeye başlayan Rusya, Güney Akım’da ilk kaynağı yaptı. 16 milyar dolarlık proje ile ilgili tüm anlaşmaları tamamlayan Rusya, 2015 sonunda hat üzerinden güney Avrupa ülkelerine transit ülkelere ihtiyaç duymadan doğalgaz ihraç etmeye başlayacak.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile Anapa’da gerçekleşen Güney Akım boru hattında ilk kaynak geçen hafta yapıldı. Cihan Haber Ajansı’na hattın inşası ile ilgili özel açıklamada bulunan Güney Akım projesi Basın Sözcüsü Sebastyan Sass, projeye ortak ülkelerin yeni boru hattına büyük ilgi duyduklarını belirtti.

Rusya’nın Anapa kentinden Bulgaristan’ın Varna kentine kadar yaklaşık 900 kilometre Karadeniz’in altından geçen bir boru hattı inşa edileceğini ifade eden Sass, “Merkez ve güney Avrupa ülkelerinin en az 50 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılamayı planlıyoruz. Buradan 38 milyon aileye yetecek doğalgaz arz edilebilecek. Projede yer alan ülkeler hatta büyük ilgi duyuyor. Bu şansı kaçırmak itemiyorlar.” dedi.

Gazprom’un yüzde 50 ortak olduğu hatta, İtalyan Eni yüzde 20, Fransız EDF yüzde 15 ve Alman Wintershall’de yüzde 15 ortak. Güney Akım’ın denizden ilerleyen (offshore) kesimi Karadeniz boyunca yaklaşık 900 kilometre yol kat ederek Rusya’yı Avrupa Birliği pazarlarına bağlayacak. Boru hattının denizi aşacak kesimi EDF, Eni, Gazprom ve Wintershall tarafından ortaklaşa inşa edilecek ve yönetilecek. 63 milyar metreküp kapasiteye ulaşması planlanan hattın toplam maliyetinin 16 milyar doları bulması bekleniyor.

Türkiye kendi ekonomik sahasından geçişle ilgili izni Aralık 2011’de vermişti. Gazprom Başkanı Aleksey Miller gerekmesi durumunda Türkiye’nin de Güney Akım’dan doğalgaz alabileceğini ifade etmişti.

Türkiye’nin Güney Akım’a kendi ekonomik sahasından geçiş izni vermesi ile ilgili değerlendirmede bulunan basın sözcüsü Sass, “Türkiye, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinde önemli rol oynuyor. Yani Türkiye bu hattın koridoru oldu. Uluslar arası anlaşmalara göre, boru hatları özel ekonomik sahalara döşenebiliyor. Transit ücret de ödenmiyor. Ancak yine de bu konu, ikili görüşmelerde ele alınan konular.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER