ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:28

"Rusya’nın enerji kartını zayıflatacak"

"Rusyanın enerji kartını zayıflatacak"


Yeditepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Yazete.com yazarlarından Furkan Kaya, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına bağlı Azerbaycan Diplomasi Akademisinin 3-6 Mart 2013 tarihleri arasında Bakü’de düzenlemiş olduğu foruma konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’nin Enerji Güvenliği” üzerine konuşma yapan Kaya, Türkiye’nin coğrafi pozisyonu gereği ispatlanmış dünya enerji rezervlerinin yüzde 70’inin bulunduğu bölgede yer almasından dolayı enerji güvenliğinin tesis edilmesinde sorumluluk sahibi olduğunu belirtirken, ABD başta olmak üzere Batı dünyası, Rusya’nın enerji tekelinin sona ermesi için tedarik boru hatlarının çeşitlendirilmesi üzerinde ciddi çalışmalar üzerinde olduğunu söyledi.

Kaya konuşmasında; “Kuşkusuz Nabucco Projesi ve TANAP gibi enerji tedarik projeleri Avrupa’nın enerji ihtiyacına uzun vadede karşılık verirken aynı zamanda Rusya’nın enerji kartını zayıflatacaktır. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin enerji politikası mümkün olduğu kadar bölge ülkelerinin enerji boru hatlarıyla birbirlerine bağlanması üzerine şekillenmelidir. Bu sayede ülkeler arası çatışma olasılığı aynı oranda azalacak ve bölge barışının sağlanması yolunda büyük aşama kaydedilecektir.” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER