ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:59

Rusya’dan 2012’de 70 milyar dolar kaçtı

Rusyadan 2012de 70 milyar dolar kaçtı


Rusya Ekonomi Bakanlığı, ülkeden net nakit çıkışının yıl sonuna kadar 60-65 milyar doları bulacağını açıkladı. Merkez Bankası verilerine göre ise yıl sonu nakit çıkış rakamı 67-70 milyar dolar olacak.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç yaptığı açıklamada, “Biz Aralık ayında tahminlerimizi yeniden revize edeceğiz. Merkez Bankasının beklentilerini bir miktar aşabilir…” dedi.

Merkez Bankası verilerine göre Ocak-Eylül döneminde nakit çıkış 57,9 milyar doları buldu. Ekim ayında nakit çıkışın da 5 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.

Rusya’dan 2011’de nakit çıkışı 81 milyar dolarla kriz sonrası en yüksek rakama ulaşmıştı.

Hükümetin nakit çıkışına müdahale konusunda herhangi bir planı olmadığına değinen Klepaç, “Öncelikle Rus şirketlerin yurt dışı borçlarını ödemeleri nedeni ile çıkış yaşandı. Rublenin zayıflaması ve yatırım beklentilerindeki düşüş nedeni ile yabancı şirketlerin ülkeden ayrılmaları etkili oldu. Rusya vatandaşlarının yurt dışı yatırımları da nakit çıkışında etkili olan kalemler arasında.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da yatırım ortamının iyileştirilmesi adında önemli adımlar atıldığını, atılmaya devam ettiğini kaydeden Klepaç, sürecin orta vadede tersine döneceğine inanıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER