ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 17:14

Rusya'da iş gücü 8 milyon azalacak

Rusyada iş gücü 8 milyon azalacak


Rusya Ekonomi Bakanlığı çalışan nüfusun 2020’ye kadar yüzde 8-9 oranında azalarak 79-80 milyon seviyesine gerileyeceğini açıkladı.

Ekonomi Bakan Yardmcısı Andrey Klepaç, Altay bölgesinde düzenlenen tarım konferansında yaptığı değerlendirmede, 87 milyon çalışan nüfus rakamının giderek azaldığına dikkat çekti.

İşçi kaynakları ve istihdam ortamının iyileştirilmesi için çalışmalar yapılmasının zorunlu olduğuna değinen Klepaç, “Şimdi çalışan nüfusta önemli oranda azalma sürecine doğru gidiyoruz.” eleştirisinde bulundu.

Rusya’yı yıllık olarak gelen göçmen sayısının 200-300 bin seviyesinde olduğunu hatırlatan Klepaç, “Çalışan nüfus azalmaya devam ederse, dünya ekonomi tarihi bize gösteriyor ki, azalan iş gücü olduğu yerde, ekonomik büyüme trendi yukarı doğru olmaz. Büyüme kendi başına bir hedef değil. Ancak gıdaya ihtiyaç duyulması, beraberinde tarım ve diğer sektörlerde yatırımın gelmesini tetikliyor.” dedi.

Rusya’nın gayri safi milli hasılasının kötü senaryoya göre yüzde 3,3 oranında büyüyeceğine değinen Klepaç, “Şimdi biz Rusya’da ekonomik büyümenin yavaşlama sürecindeyiz. Ekonomik kriz sonrası ortalama yüzde 4, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2’den daha az büyüdük. Bu yılın ilk yarısında da benzer durum olacak. Ancak ikinci yarıda trend değişecek. Bunun anlamı yüzde 3,3’leri yakalayabileceğiz. Dünya Bankası da benzer tahminlerde bulunuyor.” tespitinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER