ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 17:52

"Rusya’da ekonomik iflas riski yok"

"Rusyada ekonomik iflas riski yok"


 Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Başkanı German Gref, Rusya’da iflas riski olmadığını, dünyada makro ekonomik dengeleri en iyi olan ülkelerden biri olduklarını söyledi.

Habarovsk kentinde yaptığı iş ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Gref, “Biz herhangi bir iflas durumundan korkmamalıyız. İflasın nasıl ilan edileceğini hayal bile edemiyorum. Rusya makroekonomik dengeleri açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biri. Borcumuz gayri safi milli hasılanın yüzde 10’u kadar bile yok. Avrupa ülkelerinde bu rakam yüzde 100’lerin üzerinde. Bu yüzden, bizim için bir iflas ilanı akıl almaz bir durum.” dedi.

Rusya’nı Merkez Bankası rezervlerinin yarım trilyon doların üzerinde olduğuna değinen Gref, “Rezervlerimiz herhangi bir spekülatif saldırı ile mücadele edebilecek güçte. Bu yüzden ruble kuru için de herhangi bir tehdit yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın kur politikaları çerçevesinde kontrollü hareketliliğin olmasının normal olduğunu belirten Sberbank Başkanı, “Biz dolar kurunun 33 rubleye kadar çıktığını gördük. Ancak bu durum halk arasında hemen dövize saldırma gibi bir durum oluşturmadı. Bu vatandaşın hükümetin ve Merkez Bankası’nın politikalarına ve bankacılık sistemine güvendiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Tüm bu olumlu tabloya rağmen finans sektöründe durumun zor olduğunu da kaydeden Gref, Çin ekonomisinin büyümesindeki yavaşlamanın olumsuz etkilerinin risk oluşturduğuna dikkat çekti. Gref, “Çin’in ekonomisinde ve finans sektöründe büyümenin yavaşlaması nedeni ile sıkıntılı bir durum var. Ancak, burada bir çöküş olacağı ya da bunun kokusunun geldiğini öngördüğümüzü de söyleyemem.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER