ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 16:00

Rusya’da başarılı olmanın sırrı

Rusyada başarılı olmanın sırrı


Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu, sağlam ekonomi politikaları sayesinde Türkiye ve Rusya’nın küresel krizi iyi atlattığını belirtti. İş adamlarına Rusya’da başarılı olmanın sırlarını anlatan Aydınoğlu, Rusya pazarı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel açıklamada bulunan Aydınoğlu, “Rusya’da binin üzerinde banka var. Ama Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Rusya bankacılık sektörünün başlarında. Dolayısıyla büyüme potansiyeli çok büyük bir yer. Ülkenin coğrafyası çok geniş, nüfusu ve üretim miktarları yüksek. Birçok ülkeye göre halk zengin, gelir fazla. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak potansiyel görüyoruz. Krizi Rusya birçok ülkeye göre çok iyi geçirdi. Kriz çok ciddi ve tüm dünyaları etkileyen bir kriz idi. Ama bu koşullarda Rusya birçok ülkeden daha iyi yaptı. Rusya bankacılık sektörü olmak üzere birçok alanda iyi önlemler aldı. Özellikle Merkez Bankası başarılı önlem çalışması sergiledi. Rusya’nın geleceğine güveniyoruz. Rusya ekonomisinin petrol ve doğalgaz gelirlerindeki artışla paralel olarak çok sağlam bir yapısı da var. Aynı şeyi Türkiye için de söylemek mümkün, Türkiye krizi iyi geçirdi. Türkiye ve Rusya ekonomi yönetimi çok başarılı oldu. Burada bizim ciddi bir yol olduğumuzu düşünüyorum. Rusya hakkında çok pozitif düşünüyoruz. Türk-Rus ticari ekonomik ilişkileri de dinamik şekilde gelişiyor. Özellikle enerji, nükleer enerji alanlarında örnek işbirliği sergiliyoruz.” dedi.

UZUN VADE, İYİ KADRO, DOĞRU İŞ

Türk işadamlarına tavsiyelerde bulunan Aydınoğlu, “Rusya’ya uzun vadeli olarak bakmaları gerekiyor. Neticede hiç bir şey kısa vadede olmuyor, başarıyı ortaya konulmuyor. Bir stratejiyi çizerek onu takip etmeleri, uzun vadede bir iş planı yapmaları lazım. İkincisi en iyi kadrolarıyla buraya gelmeleri önemli. Üçüncüsü ise burayı bildikleri en iyi işle gelmeleri gerekir. Çünkü Rusya’da çok iyi bir altyapı var. Bir çok yabancı ülke burada iş yapmak istiyor. Rus şirketleri de iş yapmaktan yana. Buraya en iyi kadro ve en iyi bilinçle gelmezseniz başarı şansınız yok. Uzun vadede bakmazsanız başarı şansınız sıfır. Rusya’da çok büyük fırsatlar var.” değerlendirmesinde bulundu.

BAŞARI TAKIM RUHU İLE GELDİ

Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü, başarılı olmalarının arkasındaki gerekçelerle ilgili de şu tespitlerde bulundu: “Rusya’nın bankaları arasındaki durumumuz çok farklı. Farklı sıralamalarla baktığımızda Rusya’da ilk 5, ilk 10 ve ilk 15’e girebiliyoruz. Başarımızın sırrı şudur: Çok planlı çalıştık, iyi bir ekibimiz var. Türkiye’den çok iyi arkadaşlarımız geldi. Burada da çok iyi Rus arkadaşlarımız var. Mükemmel bir ekip oluşturduk. Rusya’da her şeyi değil, iyi bildiğimiz işi yapmaya çalıştık. Macera aramadık. İyi bildiğimiz işi doğru yapmaya, iyi servis vermeye çalıştık. İyi takım oluşturduk. Rusya’da büyük tecrübe kazandık. Hedefimiz kısa ve öz olarak; yaptığımız işi çok daha iyi yapmak.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER