ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 11:16

Rusya, Türkmenistan ile ortaklığını güçlendiriyor


Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ve beraberindkei heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulundu. Türkmen-Rus hükümetlerarası ekonomi komisyonu toplantısına katılan Dvorkovich, Rusya ile Türkmenistan arasındaki ticaret hacminin tekrar arttığını kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile görüşen Dvorkovich, görüşmelerde ekonomik işbirliği konularını değerlendirdiklerini söyledi. “Ticaret hacmimiz kriz öncesindeki seviyeye ulaştı. Biz hem ihracatı hem de ithalatı arttırdık. İşbirliğimiz karşılıklı olarak büyüyor.” diye konuşan Rus yetkili, Türkmenistan ile enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğinin arttırılması için bütün imkanların olduğunu ifade etti.

Rus Başbakan Yardımcısı Dvorkovich, Rusya ile Türkmenistan arasındaki stratejik ortaklığın mükemmel seviyede olduğunu kaydederek, önümüzdeki dönemde bu ortaklığın daha da arttırılması için önemli işler yapılabileceğinin altını çizdi.

Rusya İstatistik Kurumu rakamlarına göre, Ocak-Kasım 2012 yılında dış ticaret hacmi doğalgazı hesaba katmazdan yüzde 12 oranında büyüyerek, 1.227 milyar dolar seviyesine ulaştı. Rus Gazprom şirketi, Türkmenistan’dan her yıl 10 milyar metreküp doğalgaz satın alıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER