ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 15:28

Rusya, Tacikistan’dan göçmen işçi alacak


Tacikistan ile Rusya arasında iş kabulü ile ilgili anlaşma imzalandı. Anlaşma, Rusya Federal Göç Hizmeti Başkanı Konstantin Romadonovski ile Tacikistan Göç Servisi Başkanı Safiallo Devonayev arasında imzalandı. Anlaşma Rusya’da çalışan Tacik vatandaşların oturma ve çalışma izinlerinde kolaylığı kapsıyor.
Anlaşmaya göre, ülkeye çalışmak amacıyla giden Tacik işçiler izin almaksızın 15 gün boyunca ülkede kalabilecek. Bununla birlikte işçilerin, 3 yıla kadar ülkede çalışma izni alabileceği kaydedildi.
İş göçü anlaşmasına ilişkin konu hakkında, geçen yıl Ekim ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Tacikistan ziyaretinde mutabakat sağlanmıştı.
Rusya'da çalışan gurbetçi Taciklerin geçen yıl ülkelerine 3 milyar dolarlık döviz girdisi sağladığı belirtiliyor. Rusya’da yaklaşık bir milyon Tacik işçi çalışıyor. Bu işçilerin ülkelerine gönderdikleri dövizle Tacik ekonomisine büyük katkıda bulunduğu ifade ediliyor.

Rus hükümeti, Tacikistan’daki askeri üssünün görev süresinin uzatılmasına yönelik anlaşanın imzalanmasından sonra, bu ülkeye gümrük vergisiz petrol satışı ve göçmen işçi konusunda kolaylık sağladı. Her iki alanda taraflar anlaşma imzaladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER