ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:41

Rusya, Güney Kıbrıs'a verdiği krediyi Eylül ayına kadar yeniden yapılandıracak


Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Güney Kıbrıs’ın Rusya’dan almış olduğu kredinin Eylül ayına kadar yeniden yapılandırılacağını ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu’nun St. Petersburg’da gerçekleştirilen 17’inci toplantısında konuşan Siluanov, Eylül ayına kadar, Rusya ve Güney Kıbrıs’ın 2,5 milyar Euro’luk kredinin yeniden yapılandırılmasının parametreleri konusunda mutabakata varmış olacaklarını kaydetti. Siluanov, kredinin iade süresinin ertelenmesi konusunda söz verdiklerini ve bu sözü yerine getireceklerini aktardı.

Olağan bir teknik çalışmanın devam etmekte olduğunu da anlatan Siluanov, önümüzdeki Eylül ayına kadar, nihai bir anlaşmaya varmış olacaklarını düşündüğünü belirtti. Siluanov, krediye ilişkin olarak üzerinde mutabakata varılan faizin düşürüleceğini de sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis de, kredinin yeniden yapılandırılması konusunda bir prensip anlaşması bulunduğunu ve Rusya Duma’nın nihai onayıyla birlikte, geriye atılacak sonraki adımların kaldığını kaydetti.

Rusya, 2,5 milyar Euro tutarındaki krediyi, Güney Kıbrıs’a 2011 yılının sonunda yüzde 4,5 faizle ve 4 buçuk yıllığına vermişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER