ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 09:24

Rusya büyüme rakamlarını aşağı doğru revize etti


Rusya Ekonomi Bakanlığı 2013’ün ikinci yarısı için büyüme rakamlarını yüzde 2’ye çekti. Üçüncü çeyrek için büyüme rakamlarını yüzde 2,4’den yüzde 1,9’a çeken bakanlık, dördüncü çeyrek için de yüzde 3,4 olan büyüme beklentisini yüzde 2,2’ye düşürdü.

Bakanlık bu yıl için büyüme rakamlarını daha önce de iki kez aşağı doğru revize etmişti. Geçen yılın ilk yarısında yüzde 4,5 artan Rusya gayri safi milli hasılası, 2013’ün ilk yarısında sadece yüzde 1,4 büyüdü.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, 2013 için durgunluk tehlikesi olmadığını, ancak büyüme rakamlarında gerileme olduğunu söyledi. Klepaç, “Bu rakamlar durgunluk göstergesi değil. Bir miktar büyüme rakamlarında düşüş var…” dedi. Klepaç’a göre otomobil sektörü başta olmak üzere 2014’de bazı sektörler sorunlar yaşanabilir ve vergi indirim desteği gibi bir kısım teşvikler hazırlanabilir.

Bakanlığın petrol varil fiyatları tahminlerinde herhangi bir revizeye gerek kalmadığını kaydeden Klepaç, 2013 için 100 dolar olarak öngörülen petrol varil fiyatlarının üzerindeyiz. Yaklaşık 106 dolar olan rakamlar yıl sonuna kadar değişmeyebilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER