ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2014 Çarşamba 16:16

Rusya: 2009’dan bu yana en kötü durumdayız

Rusya: 2009dan bu yana en kötü durumdayız


Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, ülke ekonomisinin 2009’dan bu yana en kötü şartlarda olduğunu, son 7 ay içerisinde güven artırıcı bir gelişmenin yaşanmadığını belirtti.

Rusya parlamentosu alt kandı Duma’da değerlendirmede bulunan Ulyukayev, “Rusya ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 0,8 büyüdü. Dördüncü çeyreğe göre yüzde 0,5 küçüldük. 7 ay önce yaptığımız değerlendirmede Rusya’da ekonomik durumun 2009’dan bu yana en kötü durumda olduğunu konuşmuştuk. Güven artırıcı bir gelişme olmadı. Durum daha da kritik hale geldi. Küresel piyasalarda yaşanan belirsizlik, nakit çıkışı ve yatırımcının isteksizliği ekonomik büyümenin hızını kesiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik durumun belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı, “İlk çeyrek için büyüme yüzde 0,8. Burada nakit çıkışının artmasına bağlı olarak yatırımların durması etkili oluyor. İlk çeyrekte yatırımlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 geriledi.” dedi.

Rusya gayri safi milli hasılası 2014’ün son çeyreğinde yüzde 2,1, yıllık bazda ise yüzde 1,3 büyümüştü. Ekonomi Bakanlığı 2014 için yüzde 1,1 büyüme öngörüyor. Temkinli rakamlara göre ise büyüme yüzde 0,5’e kadar düşebilir. Maliye Bakanlığı ise 2014’de sıfır büyüme olabileceği uyarısında bulundu.

Ulyukayev, Duma’da yaptığı konuşmasında Kırım’ın özel ekonomik bölge olmasını, böylece off-shore hesaplarına giden paranın burada tutulmasını önerdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER