ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 12:03

Rusya 1 milyondan fazla binek araç ihraç hedefliyor

Rusya 1 milyondan fazla binek araç ihraç hedefliyor


Uluslar arası danışmanlık şirketi KPMG tarafından yapılan araştırmaya göre Rusya, 1 milyondan fazla binek otomobili ihraç etmeyi hedefliyor.

Rusya’da 200’ün üzerine çeşitli büyüklüklerde otomobil üreticileri ile yapılan çalışmaya göre 1 milyon hedefine 3-6 yıl içinde ulaşılacak. Çalışmaya katılanların yüzde 44’ü 3-5 yıl süre belirlerken, yüzde 33’üne göre bu rakam 6 yılda yakalanabilir.

Rusya 2013’de bir önceki yıla göre yüzde 26 artışla 142 bin otomobil ihraç etmişti. Rusya, geçen yıl Kazakistan’a 88 bin adet binek otomobil ihraç etti. Kazakistan, Rusya ve Ukrayna’dan sonra BDT ülkelerinde üçüncü en büyük otomobil pazarına sahip.

Rusya’dan en çok araç ihraç eden AvtoVAZ geçen yıl ihracat rakamını yüzde 11,4 artırarak 78 bin adete ulaşmıştı. AvtoVAZ’ın ihracatında yüzde 72 ile Kazakistan aslan payına sahip. AvtoVAZ ihracatının yüzde 4’ünü de Avrupa ülkelerine gerçekleştirdi.

Rusya’da otomobil üretim kapasitesi 3 milyona ulaştı. 2013’de üretim 2,6 milyonu yakaladı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Aleksey Rahmanov’a göre de BDT piyasalarının hızla büyümesine paralel olarak 3-5 yıl içinde 1 milyon otomobil ihracat hedefine ulaşılabilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER