ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 12:14

Rus-Türk işadamları 2014 yılından umutlu


Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, "İkili ticaret hacmimizin 2014 yılında da bir miktar artışa konu olacağını tahmin edebiliriz. Ancak 100 milyar dolar ikili ticaret hedefini gerçekleştirmek için bu hız yeterli değil. Rus-Türk İş dünyasının öncelikle ekonomik gidişi iyi görmesi lazım" dedi.
Karaaslan, AA muhabirinin Rus-Türk işadamlarının 2013 yılı ticaret hacmi ve 2014 yılı hedeflerine ilişkin sorularını yanıtladı.
2013 yılının Rus-Türk İşadamları için ikili ticari-ekonomik ilişkiler açısından olumlu geçtiğini ifade eden Karaaslan, dış ticaretin 6 milyar dolar ihracat ve 22 milyar dolar ithalat düzeyi ile 2012 yılına göre bir miktar artış gösterdiğini söyledi.
İkili ekonomik ilişkilerin karşılıklı ticaret, inşaat ve turizm gibi geleneksel çerçevede sürdürülüyor olmasının ve Rusya ekonomisinin transformasyon sürecinin ileriki dönemler için daha farklı alanlarda projeksiyonları zorunlu kıldığını anlatan Karaaslan, "İnşaat sektöründe 2014 Soçi Olimpiyatları'nın yarattığı konjonktürel hareketlilik, dış ticaret alanında Dünya Ticaret Örgütü üyeliği etkileri, turizm alanındaki değişik pazar arayışlarının getirdiği rekabetçi trend orta vadeli alternatif planlamaları zorunlu kılmaktadır" diye konuştu.
Sağlık ve eğitim alanındaki yatırım projelerinin yanında doğa, din, kültür odaklı turizm yatırımlarının ön plana çıkarılması gerektiğinin altını çizen Karaaslan, Rusya'nın Türkiye'de öncülük ettiği nükleer yatırım projelerinin yaratacağı ilave dışsal yatırım ve ticaret fırsatlarını da ortak projelerle desteklenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

- "İkili ticaret hacmimiz 2014 yılında da bir miktar artabilir"

Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ticaret hacminde bu yıl da bir miktar artış beklemelerine rağmen en üst siyasi düzeyde dile getirilen 100 milyar dolar ikili ticaret hedefini gerçekleştirmek için bu hızın yeterli olmayacağı belirten Karaaslan, Rus-Türk İş dünyasının öncelikle ekonomik gidişi iyi görmesi gerektiğinin altını çizdi.
Rusya Federasyonu'nun son yıllarda bölgesel ve genel düzeyde teşvik ettiği "üretim ve istihdamı destekleyici ticaret" modelinin, iki ekonomiyi tamamlayıcı hale getirebileceği hamlelerin yapılması gerektiğini ifade eden Karaaslan, bunun için de geleneksel ticaret çerçevesinin gözden geçirilmesini beklediklerini dile getirdi.
Bu konuda, kural koyucu devlet kurumlarının da, ticareti kolaylaştırıcı ilave tedbirleri yürürlüğe koymalarını beklediklerini aktaran Karaaslan, şunları kaydetti:
"İşadamlarımızın 100 milyar dolar hedefinin gerçekleştirilebilmesi açısından Rusya Federasyonu -Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması gibi ilave vergi indirimleri talebinin bulunduğu bu dönemde, tam aksine, iki ülke arasındaki Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) vergi indirimlerinin kaldırılması endişe yaratmaktadır.
RTİB olarak, Rus-Türk İş Dünyasına, sektörün öncü temsilcisi olarak her konuda destek vermeye devam edeceğiz. Bu arada, 2014 yılında, mevzuat tasarı ve karar süreçlerinden itibaren tesis edeceğimiz katılımcı mekanizmalarla işadamlarımızın Rusya Federasyonu ve Türkiye makamları nezdinde güçlü sesi olmayı hedeflemekteyiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER