ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:24

Rus ekonomistten Türkiye'ye övgü


Eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Bülent Ecevit’in ekonomi danışmanlığını yapan strateji uzmanı ve ekonomist Prof. Dr. Vladimir Kvint Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada lider ekonomi konumunda olduğunu söyledi. Kvint, “Türkiye istikrar ve güven arz eden ekonomisiyle bölgenin yeni lider ülkesi durumunda.” dedi.

Türkiye ekonomisinin kalkınma adına yeni bir etap yakaladığını ve gelecek adına güven vaat ettiğini kaydeden Kvint, Türkiye’nin en önemli başarılarında birisinin ise 2007-2008 yılları arasında patlak veren global ekonomik kriz sürecini çok kolay atlatması olduğunu belirtti. Kvint, “Türkiye bu ekonomik krize hazır değildi. Ama dönemin hükümeti, aldığı akılcık ve başarılı önlemlerle bu kritik süreci kolay atlatmayı başardı.” diye konuştu.

TEKNOLOJİYE ÖNEM VERMELİ

Rus ekonomist Kvint, Türkiye için bugün gerekli hususun öncelikle teknolojiye önem vermesi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin eğitim alanında son dönemlerde yaptığı atılımları, ülke ekonomisinin geleceği için de çok önemli gördüğünü belirten Kvint, son 10 yılda Türkiye’de açılan üniversite sayısının dünyanın hiçbir ülkesinde kaydedilmediğini vurguladı. Rus ekonomist, Türkiye’nin en büyük kazancının ise bu üniversitelerde yetişecek yetenekli ve gelecek vadeden eğitimli genç nesil olduğunun altını çizdi.

21. asır ekonomisinin bilime dayalı ekonomi olacağına dikkat çeken Kvint: “Türkiye’nin bu yeni ekonomide rekabet edebilmesi için inovasyona odaklanması gerekiyor.” dedi. Kvint ayrıca Türkiye’nin daha günlü ve kalkınmış bir ekonomi için genç girişimcileri desteklemesi ve onlara çalışma ortamı sağlaması gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNDEN AB KARLI ÇIKACAK

Rus ekonomist Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda ise “Şunu söylemek istiyorum: Türkiye’nin AB üyeliği öncelikle AB için faydalı olacağını düşünüyorum. AB’nin Türkiye’yi üyeliğe kabul etmesinin doğru bir adım olacağı kanaatindeyim. Bunu eskiden beri söyleyip geliyorum. Üyeliği AB için taze kan olarak görüyorum.” dedi. Kvint, Türkiye’nin AB üyeliğine artık hazır bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER