ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 21:35

Rumlara kurtarma paketinin ilk dilimi Mayıs ayında verilecek


Euro Grubu’nun Güney Kıbrıs’a yönelik 10 milyar Euro’luk “Kurtarma Paketi”nin ilk dilimini Mayıs ayının ilk yarısında serbest bırakması bekleniyor.

Euro Bölgesi'nin kalıcı kurtarma fonu ESM'nin yöneticisi Klaus Regling, paketin, çeyrek dönemler halinde verileceğini söyledi. Kıbrıs’ın ilk dilimi Mayıs ayının başında almasının beklendiğini kaydeden Regling, bankalar için kurtarma fonlarının ise bono, tahvil, bütçe için nakit şeklinde olacağını söyledi.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Avrupa Birliği ve IMF ile üzerinde anlaştığı plana göre bankalar, “iyi banka” ve “kötü banka” olmak üzere düzenlenecek ve bunun sonucunda Güney Kıbrıs’ın ikinci büyük bankası Laiki Bank kapanacak.

“İYİ BANKA, KÖTÜ BANKA”

Ana hatları belirlenerek detayları Euro Bölgesi maliye bakanlarına bırakılan yeni kurtarma planına göre Laiki Bank’daki 100 bin Euro altındaki mevduatlar Bank of Cyprus’a aktarılarak, “İyi Banka” oluşturulacak. AB yasalarına göre sigortalı olmayan 100 bin Euro üzerindeki hesaplar ise dondurulacak ve borçların kapanmasında kullanılacak.

The Guardian’ın haberine göre, mevduat sahipleri, bankalardaki paralarında yüzde 40 oranında bir kayba uğrayacak. Gazete, “Kıbrıs, Euro Bölgesi’nden çıkmıyor ancak ikinci en büyük bankasının kapanmasını ve büyük mevduat sahiplerinin ağır kayıplara uğramasını göze alıyor.” dedi.

Euro Bölgesi ve IMF'nin 10 milyar Euro'luk kredisine ilaveten mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar Euro'yla Rum kesiminin 17 milyar Euro'luk finansman ihtiyacı karşılanmış olacak.

ANASTASİADİS 10 SAAT MÜZAKERE ETTİ

Rum lider Nikos Anastasiadis, kurtarma paketi müzakereleri için gittiği Brüksel'de Troyka ile 10 saate yakın süren bir toplantı yaptı.

Anastasiadis, özellikle IMF'den gelen bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması taleplerine direnmeye çalışan ve IMF Başkanı Christine Lagarde'ın aşırı ve sürekli artan talepleri karşısında bir ara istifa ve referanduma gitme tehdidinde bulundu.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun, Rum lideri “ya yapar, ya da Euro'dan çıkarsın” mesajını vererek ikna ettiği iddia ediliyor.

“KÜÇÜK MEVDUAT SAHİPLERİ GÜVENDE”

Yabancı kaynaklara göre, Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Güney Kıbrıs ile varılan uzlaşmayla ilgili basın toplantısında, pakette öngörülen “hesaplara el koyma” ya da “vergilendirme” uygulamanın bütün bankaları kapsamadığını söyledi. Dijsselbloem, küçük mevduat sahiplerinin hesaplarının güvende olduğuna vurgu yaptı.

Reuters’e göreyse, Laiki Bank’ın kapanması, binlerce insanın işsiz kalması, büyük tahvil ve sigortasız mevduat sahiplerinin büyük kayıplara uğraması anlamına gelecek. Ajansın konuştuğu yetkililere göre, Laiki’deki büyük tahvil sahipleri “silinip, yok olacak”

İSTİKRARLI BANKACILIK CENNET”NİN İTİBARI SARSILDI

Öte yandan Güney Kıbrıs’taki bankalarda milyarlar bulunduran zengin yabancıların finans danışmanları, yaşanan finansal krizin ülkenin “istikrarlı bankacılık cenneti” itibarını sarstığı uyarısında bulundu.

The Guardian’a göre, off-shore bankacılığın yükselişi üzerine hayatlarını kuran profesyoneller, Brüksel’de varılan uzlaşıdan ne sonuç çıkarsa çıksın, Güney Kıbrıs’ın ekonomik modelinin bozulduğuna inanıyor.

“KIBRIS EKONOMİSİ BİTTİ”

Piyasa gözlemcilerine göre, Güney Kıbrıs ekonomisine son bir hafta içinde verilen zarar, Rumların 17 milyar Euro talep ettiği orijinal planını yetersiz hale getiriyor.

Gazetenin sorularını yanıtlayan bir finans uzmanı, müşterilerinin yüzde 99’nun bir şekilde paralarının Güney Kıbrıs’tan çıkarılmasını talep ettiğini söylüyor. 100 milyon Euro’dan fazla bir sermayeye danışmanlık yapan söz konusu uzman, “Hükümet ne yaparsa yapsın, Kıbrıs ekonomisi bitti. Güven bizim ana malımızdı ve şimdi artık o yok” yorumunda bulundu.

İŞSİZLİK YAYGINLAŞACAK, EV FİYATLARI DÜŞECEK

Bu arada bazı analizciler, büyük miktarlarda yabancı sermayenin ülkeden çekilmesi halinde, işsizliğin yaygınlaşacağı ve ev fiyatlarının düşeceği uyarısı yapıyor. Rum Yönetimi’nin, büyük ölçekli yabancı sermaye kaçışını engellemek için kapitali kontrol amaçlı bazı düzenlemeler düşünüyor.

Finans analistleri, Güney Kıbrıs’ın itibarındaki uzun vadeli zararın, kaçınılmaz sonu ertelemekten öteye geçmeyeceğine inanıyor.

RUSLAR ADAYA GELİYOR

Gazetenin haberine göre, Güney Kıbrıs’taki 70 milyar Euro’luk toplam mevduatın yarısına sahip olduğuna inanılan zengin Rus işadamları danışmanlarıyla görüşmelerde bulunmak üzere Kıbrıs’a akın ediyor.

Müşterilerinin çoğu yabancı sermaye olan bir Rum danışman Demos Antoniou, “Zarar verildi. Şimdi ne kadarını koruyabiliriz, ona bakacağız. Önümüzdeki birkaç yıl çok çalışıp, bu durumu tersine döndürmeye çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Mevduatların tıraşlanması önerisinin dahi Güney Kıbrıs’ın itibarına ciddi zarar verdiğine işaret eden Antoniou, hükümetin her şeye rağmen yabancı sermayeyi cezp etmek için bir şeyler yapabileceğine inanıyor. Antoniou, “Onları burada kalmaya teşvik etmeleri lazım. Evet, Ruslara ihtiyacımız var ancak onların (Rusların) da bize ihtiyacı var” dedi.

The Guardian, çoğu Rus olan yabancı sermayenin, uzun bir süreden beridir, düşük vergiler ve sermayenin kökeninin araştırılmamasından dolayı Güney Kıbrıs’a akın ettiğine işaret edildi. Güney Kıbrıs’tak kriz, Rusların adadaki hesapları üzerinden çok yüklü miktarlarda para akladığı iddialarını gündeme getirmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER