ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 12:28

Rumlar, Troyka'nın ilk testini geçti

Rumlar, Troykanın ilk testini geçti


Troyka heyetinin Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği ilk denetleme ve değerlendirmenin olumlu sonuçlanmasının ardından, memorandumun güncellendiği belirtildi.

Güney Kıbrıs’ta sermayenin dolaşımına uygulanan kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılmasının öngörüldüğü güncellenmiş memorandumda, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin yol haritasının ise 15 Ağustos tarihine kadar hazırlanmış olması gerektiği vurguladı.

Yeni memorandumda Rum hükümetinin kara para aklanması konusundaki yasalarını modernleştirmesi, bankaların her üç ayda bir kamuoyuna bilanço açıklaması gibi birçok koşulun bulunduğu da bildirildi.

ANASTASİADİS UMUT MESAJI VERDİ

Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün Troyka’nın temasları ve yeni memoranduma ilişkin Rum siyasi parti başkanlarına bilgi verdi.

Anastasiadis, iyimserlik mesajları verdiği açıklamasında, Troyka’nın ilk testini yüksek notla geçtiklerini belirterek Rum meclisi ve siyasi partilere, takındıkları sorumlu davranıştan ötürü teşekkür etti.

Anastasiadis, Troyka’nın ilk denetlemesinden başarıyla çıkmış olmalarından ötürü mutlu olduğunu vurguladı ancak bu sonucun, kararlılıklarını ortadan kaldırmaması gerektiği ifade etti.

Rum lider ayrıca, bütçede gerekli kalemleri sağlamak için devlette tasarrufa gidileceğini belirterek "Devlet obez bir insan gibi, daha sağlıklı olabilmesi için yağlarının alınması gerek." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER