ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 17:22

Rumlar, Fransız şirketiyle iki anlaşma imzaladı


 Rum Yönetimi bu sabah Fransız Total şirketiyle imzaladığı iki anlaşma ile Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol sondajı çalışmaları başlatmayı planlıyor.

Rumlar böylece Doğu Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölge” diye ilan ederek parselledikleri deniz bölgesinin bir kısmında (10 ve 11 numaralı parsel) hidrokarbon arama ruhsatı için iki oransal paylaşım sözleşmesi imzalamış oldu.

Rum radyosu imzaların bu sabah Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı’nda atıldığını, bu sözleşmeyle Rum devletinin kasasına 24 milyon Euro daha girdiğini duyurdu.

Anlaşmaya Total adına imza atan Ortadoğu Arama ve Üretim Konuları Başkan Yardımcısı Broiak Arnult; hidrokarbon bulmak için 10 numaralı parselde iki, 11 numaralı parselde de üç boyutlu sismik araştırmalar yapacaklarını açıkladı. Arnult, bu kapsamda hem doğalgaz hem de petrol sondajı yapmayı planladıklarını söyledi.

10 CİVARINDA ARAŞTIRMA SONDAJI YAPILACAK

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis Total ile imzaların atılmasının ardından yaptığı açıklamada, verilen yeni ruhsatların Güney Kıbrıs’a özellikle siyasi konularda önemli avantajlar sağlayacağını ifade etti.

Silikiotis, “Fransa, İtalya, Birleşik Devletler, İsrail ve Kuzey Kore gibi dost ülkelerle gerek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının güvence altına alınması ve korunması, gerek hidrokarbon ve petrolden kesintisiz faydalanma açısından ihtiyaç duyulan stratejik ittifaklarımızı oluşturuyoruz.” dedi.

Silikiotis, sözleşme imzalanan şirketlerin önerileri ile 10 civarında araştırma sondajı yapılacağını ve hidrokarbondan ticari açıdan yararlanmak üzere altyapı çalışmalarının da başlayacağını açıkladı.

İkinci tur ruhsatlandırmanın tamamlanıp tamamlanmadığı sorulan Rum Bakan 5 parsel için daha ilgi ve talep bulunduğunu; ancak parsellerde daha çok araştırma yapılması için ruhsatlandırmaya 6 aylık bir ara verildiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER