ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 13:13

Rum kredisi anlaşmazlığı sürüyor


Güney Kıbrıs'ın mali destek talebi konusunda Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Almanya arasında yaşanan anlaşmazlık devam ediyor.

Rum basınına göre, ECB Başkanı Mario Draghi ile Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble arasında Güney Kıbrıs’ın Eurozone için bir tehdit olup olmadığı konusunda anlaşmazlığa düştü. Taraflar, Rumların ekonomik destek almak amacıyla Avrupa Birliği (AB) Destek Mekanizması’na başvuruda bulunma hakkını tartışıyor.

Gazete, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Eurogroup toplantısında, Güney Kıbrıs’ın iflasının Eurozone için tehlike oluşturmayacağı tezini ortaya koyan Schaeuble’ye ECB Başkanı Draghi’nin karşı çıktığını; aralarında AB Komiseri Olli Rehn’in de bulunduğu diğer bazı yetkililerin de Draghi’ye destek verdiklerini kaydetti.

Draghi, birçok hukukçunun Güney Kıbrıs’ın iflasının tüm AB için tehlike teşkil etmediği yönünde açıklamalarda bulunduklarını; ancak bu durumu hukukçuların değil ekonomistlerin ele alması gerektiğini belirtti. Gazete devamla, Rum bankalarının çökmesinin Yunan bankalarını etkileyeceğini, bunun da Yunanistan’ın kurtarılması yönünde bugüne kadar gösterilen tüm çabanın boşa gitmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu. ECB Başkanı ayrıca, Güney Kıbrıs’ın AB Destek Mekanizması'na kendine düşen katkıyı yaptığını, bu sebepten ötürü de destek almayı hak ettiğini vurguladı.

REGLİNG: RUSYA DESTEK VERMEYE HAZIR

Gazetede yer alan diğer bir haberde, Avrupa Mali İstikrar Fonu Başkanı Klaus Regling’in, “Rusya’nın Güney Kıbrıs’a yönelik olası bir kurtarma girişimine katılmaya hazır olduğunu” şeklinde sözlerine yer verildi. Regling, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in Rusya’nın bu niyetini Davos'ta açıkladığını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER