ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:41

Rum havayolu Ercan sebebiyle zararda


Rum yolcuların KKTC'deki Ercan Havalimanı üzerinden daha sık seyahat etmesi Kıbrıs (Rum) Havayolları şirketinin tepkisini çekti. Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Havayolları yönetiminin, ayrıntılı mektuplarla, devlet birimlerini konu hakkında bilgilendirdiğini ve bu konuda tedbir alınmasını istediğini de yazdı.

Habere göre, Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Stavros Stavru, Türk çıkarlı şirketlerin, “kullandıkları çeşitli oyunlarla”, Güney Kıbrıs’taki yolculara ulaşmayı başardıklarını kaydetti. Stavru, bunun sonucunda bu yolculara, Ercan Havalimanı üzerinden farklı destinasyonlara yönelik alternatif seçenekler sunduklarını savundu.

Stavru, bu eğilimlerin, kontrolsüz bir şekilde gelişmesine müsaade edilmesi durumunda elverişsiz gelişmelerle karşı karşıya kalacakları uyarısında da bulundu.

Gazete, Güney Kıbrıs’da ikamet eden Kıbrıslı Rumların, AB vatandaşları ve diğer yabancıların, sadece Türkiye seyahati için değil, Türkiye üzerinden olan başka yerler ve özellikle Avrupa için de Ercan Havalimanı’nı kullandıklarını yazdı.

Haberde, Kıbrıs Havayolları'nın yıllardır zarar veren bir başka olayın ise Türk ambargosu olduğunu, Türkiye’nin, Cyprus Airways’in, Türkiye üzerinden uçmasına izin vermediğini yineledi.

Alithia gazetesi ise, “Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Stavros Stavru’nun genel kurulda yaptığı açıklamaya dayanarak şirke’in kapanması durumunda, bunun zararının yıllık 348 milyon Euro olacağını yazdı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER