ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:13

Rum bankaları Perşembeye kadar kapalı


Rum tarafındaki bankaların, dün gece alınan yeni bir kararla, önümüzdeki Perşembe gününe kadar kapalı olması bekleniyor.

Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in, “Kıbrıs Bankası (Cyprus Bank) ile Laiki (Halk) Bank” dışındaki bankaların bugün açılmasına yeşil ışık yakımasına rağmen, bu karara Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'ten onay gelmedi. Bu müdahalenin ardından Rum banklarının Perşembe günü açılmasına karar verildi.

Bu kararın nedeninin, bankaların açılış öncesinde, sermaye dolaşımıyla ilgili almaları gereken kısıtlayıcı önlemler konusunda bilgilendirilmeleri ve buna uygun şekilde hazırlanmaları olduğu ifade ediliyor.

Rum basını bankaların açılması ile sistemden toplu bir şekilde dışarıya akış gerçekleşmesinden korkan hükümetin; Merkez Bankası Başkanı’nı dün akşam alelacele Başkanlık konutuna çağırdığını aktardı.

BANKALARA POLİS KORUMASI

Bu arada, önümüzdeki Perşembe günü açılması beklenen bankaların tüm şubelerinde, Rum polisleri geniş güvenlik önemleri almış durumda. Banka önlerinde büyük bir eylem yapılacağı duyumunu alan Rum polisi; bankalara para taşıyacak olanları korumak ve özellikle “Laiki Bank" ve "Kıbrıs Bankası” şubelerinde gerçekleşmesi muhtemel olayları önleme ve gerekmesi halinde bunları bastırmakla görevli olacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER