ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:30

Ruhsatsız yapıya inşaat malzemesi gönderilmeyecek


Ruhsatsız yapıya inşaat malzemesi sevk eden dağıtıcı ya da üretici kuruluşlara para cezaları getirilecek.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı, yapı malzemesi üreten kuruluşlara ilişkin önemli düzenlemeler içeriyor.
     Taslağa göre, yapı ruhsatı alınmadan inşa edilen binalara, inşaat malzemesi sevk edilemeyecek. Yapı malzemesi dağıtıcısı ya da üreticisi kuruluşlar, gönderdikleri inşaat malzemelerinin üzerine ruhsat, parsel ve ada numarasını mutlaka yazacak. Bu koşulları yerine getirmeyen dağıtıcı ya da üreticilere para cezaları uygulanacak.
     İnşaatlarda kullanılacak beton ve diğer yapı malzemelerinin, standartlara ve teknik şartnamelere uygun olması, üretim ve piyasaya arzı, Bakanlıkça belirlenen esaslar kapsamındaki kalite güvence sistemi içinde gerçekleşecek.
     Hazır beton kullanılması zorunlu olmayan inşaatlar, ulaşım koşulları ve ilgili standartlar da dikkate alınarak, valilikler veya büyükşehir belediyelerince tespit edilecek.
     Yapı malzemelerinin üretimi ve piyasaya arzına ilişkin idari yaptırım kararları, Bakanlık taşra teşkilatınca verilecek.
    
     -Güvenli ürün belgesi-
    
     Üretici ve dağıtıcı kuruluşlar, güvenli ürün belgesine haiz olmayan yapı malzemelerini bulunduramayacak ve inşaatlara sevk edemeyecek ayrıca ürünün mevzuata aykırılığından kaynaklanan zararların giderilmesinde de sorumlu tutulacak.
     Bu kuruluşlar, güvenli ürün belgesi düzenleme, üretim ve sevkiyatına ilişkin konularda sorumluluk üstlenmek üzere bünyelerinde ürün güvenliği denetçisi bulunduracak veya ürün güvenliği kuruluşuyla hizmet sözleşmesi imzalayacak.
     İnşaatlarda kullanılan malzemelere ilişkin güvenli ürün belgeleri, yapı şantiyelerinde saklanacak. Belgelerin, Ulusal Yapı Denetim Sistemine işlenmesi de zorunlu tutulacak. Denetimlerde mutlaka belge gösterilecek. Belgenin bulundurulmadığının tespiti halinde müteahhit ve malı sevk eden sorumlu olacak.
    
     -Yapı malzemelerinde dünyayla yarışılacak-
    
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yapı malzemelerinde kaliteyi artırmak ve standardizasyonu geliştirmek için çok ciddi düzenlemeler yapacaklarını belirterek, bu alanda dünyayla yarışmayı amaçladıklarını ifade etmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER